Givet klarnas finansiella läge, är det rimligt att flytta sina pengar från deras sparkonto (med insättningsgaranti) till en annan bank, eller nojar man bara?
Har i dagsläget sparat alla pengar jag ska ha till framtida husköp där. (Inte mer än vad som täcks av insättningsgarantin).
Det är ju väldigt liten nedsida att sätta över pengarna någon annanstans. Kalla mig paranoid men även om sannolikheten är liten att något skiter sig på riktigt så är det ju väldigt lätt att bara flytta pengarna “just in case”
Jag tror inte risken är att insättningsgarantin inte fungerar (om den inte gör det så har vi helt andra problem i min mening dvs systemet har kraschat och staten reder inte ut det när många banker gått i putten) däremot kan problemet vara tidsfördröjningen. Om Klarna konkar så ska det ta Max 6 v innan man får pengarna från staten. Men vi vet ju alla att saker kan ta längre tid än tänkt.
Alltså om du vill vara så säker på att du har pengarna tillgängliga den dagen ideal boendet dyker upp så sätt dem på din huvudbank därifrån du kommer att göra köpet. Du offrar sannolikt räntan tyvärr.
Jag hade en liknande situation men torrt krut som stod på Avanza Sparkonto+Klarna och jag flyttade dem till Collector i förhoppningen att de kanske är stabilare. Torrt krut ska ju vara tillgängligt och inte om 6 veckor tänkte jag