Riksbanken kräver 80 miljarder

Ser inte att denna nyhet har diskuterats här på forumet. Är det bara Aftonbladet som försöker göra en större grej än vad det är? Eller är det genant på riktigt?

I ett pressmeddelande som publicerades på tisdagen skriver Riksbanken att den behöver 80 miljarder för att kunna upprätthålla förtroendet för den oberoende penningpolitik som den för. Bakgrunden är att värdet på de obligationer som Riksbanken köpte på sig mellan 2015 och 2021 har fallit till följd av det senaste årets höjda räntor.

Det här är sannolikt bara början på den finanskris som vi är på väg in i. Hur djup och allvarlig den blir får vi se men det här handlar ändå om fastighetsbranschens kollaps som staten fått ta en del av genom köpen av obligationer. Det kommer mer av detta.

1 gillning

Det där är bara en bokföringsmässig fint i princip pga. sjunkande värde på obligationerna. Håller de under hela löptiden kommer de få tillbaka hela beloppet + räntan, under förutsättning att utgivaren inte konkar då.

Köpet av bostadsobligationer var däremot totalt hål i huvudet av andra anledningar. Fanns noll anledning att sänka priserna på dessa.

4 gillningar

Aftonbladet blåser alltid upp allt, det är en del av affärsiden.
QE hos flertalet centralbanker innebar stora obligationsköp för att undvika deflation när NIRP/ZIRP inte räckte till.
När inflationen sedan kom pga störningar i utbud efter pandemin samt ryssarnas invasion av Ukraina steg både långa och korta räntor.
Värdet på obligationsportföljen hos både riksbanker och andra sjunker när räntan stiger.

1 gillning

Kan de inte höja räntenettot så att de börjar gå med vinst istället? Varför ska skattebetalare gå in och gynna när Riksbanken för över en massa pengar till obligationsutfärdare inom fastighetssektorn och finans?

4 gillningar

Men köpte inte RB en massa olika obligationer, varav bostadsobligationer var en del?

Och det sänkte räntan generellt vilket gjorde att resurser allokerades till olönsamma projekt (om man tänkte lite längre framåt än 0-ränta)

Precis, och det var idiotiskt. Sista området som behövde stimuleras.

2 gillningar

Riksbanken brukar normalt sätt dela ut sin vinst till statskassan. 2021 blev det till exempel 3,9 miljarder. I nominellt värde har Riksbanken delat ut ca 80 miljarder kr till statskassan totalt de senaste 19 åren.

Jag fick fram siffran genom att googla riksbanken vinstdisposition årtal. Från 2010 och bakåt kollade jag istället i grafen på sista sidan i rapporten Riksbankens vinstutdelning under de senaste två decennierna (PDF)

2 gillningar