Sälja pensionsförsäkringen?

Jag har flyttat över min pensionsförsäkring från Handelsbanken till Avanza då de har lägre avgifter. Min fråga är, ska jag låta dessa pengar ligga kvar i en pensionsförsäkring hos Avanza eller ska jag sälja dem och sedan låta pengarna jobba i mitt ISK konto? Tilläggas ska att det endast rör sig om ca 25-30 000kr och att jag är 26 år gammal.

 

 

Bra jobbat med att flyttat dem till Avanza. Avgifterna har stor betydelse, särskilt med så stor sparhorisont som du har.

Om du kan ta ut dem och sätta dem i ett ISK-konto så skulle jag nog rekommendera det. Jag kan i allafall inte se någon nackdel med det. Jag tror på att man ska ha fri tillgång till sina pengar - under förutsättning att man inte konsumerar upp dem. Det handlar om att ha lite disciplin där.

Tack snälla för svar! Då flyttar jag dem. Rekommenderar du då att jag placera dem i ett isk-konto där fonderna är fördelade som globala barnportföljen?

Ja, om förutsättningarna är uppfyllda. Det vill säga lång tidshorisont på minst 10 år.