Sbb:s uppköp av Hemfosa

Läser nu att Sbb erbjuder mig som aktieägare i Hemfosa att köpa mina aktier. Vad händer om jag inte antar erbjudandet? Kommer sbb att sikta på att få 90% av innehavet för att sedan avnotera Hemfosa från börsen?

Alla ropare halleluja kring detta. Är det så fantastiskt som det låter, eller har jag missat något. Sbb är ju en rätt ny aktör och känns inte alls lika defensiva som Hemfosa.

Tankar och reflektioner? Hemfosa är ett av mina största innehav så jag vill verkligen vända på varje sten innan jag går med på uppköpserbjudandet.

Hej!

Om du inte godkänner något utav erbjudandena och Hemfosa får tag i 90% i aktierna så kommer dina bli tvångsinlösta tillslut. Även om du inte tycker att uppköpet är bra så finns det inte så mycket mer att göra än att sälja dina aktier till SBB eller bli ägare i SBB framöver.