Hej Erik, Tack för ditt svar. Det är som du säger. Mer oro för att jag inte har en buffert, jag köpte en lägenhet förra sommaren då jag tog ut allt mitt sparande för handpenningen. Det var mitt första steg in på bostadsmarknaden. Nu ett år senare har jag inte riktigt kommit igång med mitt sparande så jag känner mig inte helt trygg med att jag skulle klara en oförutsagd utgift och jag har inte än börjat pensionspara vilket jag känner att jag vill göra Jag är 28 år och har en god inkomst för min ålder.
Jag pratar en del med mina föräldrar kring ekonomi och har en transparant kommunikation kring det även med min partner. Jag tror att jag är i början på min resa dock. Jag gör väldigt mycket saker. Roliga saker, träffar människor, reser med tåg till andra städer osv. Men jag har matlåda och cyklar till jobbet långt in i säsongen. Jag försöker ha en balans. Dock märker jag mer nu när jag och min partner lägger upp korten på bordet så tackar vi nej eller väljer billigare alternativ. Tar bussen istället för tåget osv.
Tror dock det ordspråket som @Bjornen skriver om ska ligga som en påminnelse på min skärmsläckare i telefonen. Det ligger mycket i min oro att jag är otålig på att se resultat.
“Bästa dagen att plantera ett träd var för tjugo år sedan. Näst bästa dagen är idag" (Insert PÅMINNELSE PÅMINNELSE PÅMINNELSE
Jag uppskattar era svar! Tack för ett fint forum!