Har också installerat solpaneler, varit i drift strax över 1 år nu. Anläggning på 16,7 kWp på tak uppdelat “nästan” väst/öst med inte helt optimala väderstreck, där 2/3 av solcellsytan är på den mindre fördelaktiga sidan av taket. Kalkylerna ger därför återbetalningstid 12-14 år. Då är inget underhåll eller byte av växelriktare inräknat, däremot utgår kalkylen från att varje såld kWh ger 60 öre tillbaka i deklarationen. Själv tror jag det är väldigt osannolikt att den nivån hålls så hög särskilt länge till vilket har en ganska stor inverkan på kalkylen.
Summa summarum tror jag att lönsamheten i mitt fall är marginell, men omöjligt att veta säkert beroende på framtida elpriser och anläggningens livslängd.
Tog steget trots det för att jag gillar effekten att ha lägre löpande kostnader… men kanske framförallt för att jag tycker det var en kul grej