Storebrand all countries och Avanza EM

Kul! Aldrig för sent att börja investera :trophy:

Helt onödigt enligt mig :face_with_spiral_eyes: Varför köpa 3 fonder som är nästan likadana?

Nej. Avgiften är proportionell till hur stor del av portföljen fonden har. Men det blir billigast om du bara har LF Global :muscle: (eftersom Avanza Global har sämre skatteregler).

Bara en väldigt liten överexponering, eftersom du hade tre globalfonder (vilket jag inte tycker du behöver). Om du byter till att bara ha LF Global, då bör du hålla kvar med 10% Avanza EM. Byter du till att bara ha Storebrand Global All Countries, då kan du höja den andelen till 80% eftersom du inte behöver en separat fond för tillväxtmarknader. :nerd_face:

Lysa är ett bra alternativ för alla :slight_smile:

Om du inte pillar är din portfölj jättebra! Problemet är att det är svårt för i princip alla att inte pilla nån gång. Vi är bara människor, lätt att dras med i det senaste som går :rocket: (t.ex. krypto, teknik, elbilar, AI, etc).

4 gillningar