Vi sparar åt barnen i varsitt ISK-konto, hos en storbank. Fonderna valdes för några år sedan med deras hjälp. Vi sparar månadsvis och det har gått OK skulle jag säga. Fonderna lever dock inte riktigt upp till era rekommendationer vilket föranleder min fråga. Varje barn har ca 180-200 tkr, är det bättre att sälja hela fondinnehavet och så att säga ”switcha” till Lysa fondrobot istället? Med hela summan och flytta månadssparandet dit. Barnen är 13 och 16. Tack på förhand
Hej!
Om ni med rekommendationer menar breda aktieindexfonder med låga avgifter brukar alltid storbankerna ha något eller några sådana alternativ. På forumet finns en lista med valbara alternativ på olika storbanker. Ni behöver alltså inte byta bank eller till Lysa om det är den typen av rekommendation ni önskar följa.
Med Lysa får ni också breda aktieindexfonder till låg avgift och även möjlighet att ställa in fördelning mellan mellan aktierna och räntefonder för att justera risken om det skulle vara aktuellt. Denna fördelning ombalanseras sedan automatiskt. På storbanker blir man ofta erbjuden någon typ av blandfonder för att uppnå detta och dessa har inte sällan högre avgifter än om man kan tänka sig att göra fördelningen själv med olika fonder och ombalansera själv.
Beroende på vilken bank man har, kan man oftast få ihop något lägre total avgift än Lysa, vilket är viktigt för en del men inte för andra. Lysa har också cirka 20 % Sverige i aktiedelen jämfört med 1 % marknadsvikt. Bra enligt somliga, inte bra enligt andra.
Flytt till Lysa eller inte beror bland annat på hur ni ser på de olika aspekterna ovan.
Vilken storbank har ni och vilka fonder har ni där?
Eller bara köp “bättre” fonder på samma bank där ni har nuvarande fonder.
Jag som är en varm förespråkare av att alltid eftersträva att göra saker så enkelt som möjligt. Tror att erat fall så är det nog bara enklast att byta till en bred billig global indexfond med max 0.4 i avg hos eran i nuvarande bank och bara fortsätta med sparandet.