Dags att lägga om bolånet som löper ut om ca två veckor. Lånebelopp 5,3 MSEK på en fastighet nyligen omvärderad till 12,5 MSEK (belåningsgrad >50%) . Vi amorterar just nu 2% på lånet men ska kanske få ner det till 1% om räntorna stiger.
Ser lite olika alternativ för bolånet nu:
Göra ingenting: lånet hos Stabelo övergår till rörlig ränta, i skrivande stund ligger den på 1,19%
Låsa hos Stabelo 1 år för 1,14% (2 år ligger på 1,49% och 3 år på 1,69%)
Låsa 1 år hos Landshypotek Bank 1,09% (2 och 3 år där är dyrt)
Låsa 3 år på Danske Bank för 1,28%
Allt detta under förutsättning att räntesatserna inte hinner stiga ytterligare på de 2-3 veckor som återstår innan lånen löper ut.
Allt talar väl för höjda bolåneräntor. Kortsiktigast är att låsa 1,14% hos Stabelo men sen då? Vi ser inte någon risk att vi kommer att behöva sälja fastigheten inom tre år (ränteskillnadsersättning). Vill undvika att hamna på över 2% egentligen kommande åren, så kanske treåringen på DB inte är så tokig?
Inte nödvändigtvis, bankerna/låneutgivarna prisar ju så att de ska tjäna så mycket pengar som möjligt. Så kommande kortränteförändringar kan redan vara inprisat.
Jag vet inte var du fått den siffran ifrån. Jag band på 1,04 för för två år sedan. Att olika banker som inte har den lägsta fasta räntan gör olika justeringar spelar ju ingen roll. Det är den absolut lägsta räntans utveckling som är det intressanta.
Golvet för bolåneräntan har konstaterats ligga runt 1% så att hoppas på en nedgång från den nivån är inte realistiskt.
Fundera lite kring vad ni faktiskt vill ha för bindningstid på lånet. Är det exempelvis tre år ni vill ha så ha så blir det enklare att jämföra.
Lyft luren till några av storbankerna och fråga om de kan matcha/överträffa det bästa erbjudandet ni fått. 5 miljoner med låg belåningsgrad borde ändå innebära att ni kan få en bra deal.
Och tänk på att ju längre in i framtiden som bindningen görs, desto större är osäkerheten och desto större är behovet hos långivaren att ta en rejäl marginal mot den egentligt förväntade marknadsräntan där och då. Chansen att du ska “tjäna pengar” på att binda räntan är generellt inte stor och minskar alltså med längre bindningstid.