Taxeringsvärde och delat ägande?

Om man som jag delar ägandet av mitt hus/tomt med min fru är det då endast 50% av taxeringsvärdet som presenteras för mig när jag loggar in på Mina sidor på Skatteverket eller är det 100% av värdet?

Och om det är 100%, är det då något problem om man tycker att taxeringsvärdet är lite väl lågt om jag jämför med marknadspriset. Dvs, finns det några nackdelar att ha för lågt taxeringsvärde?

Taxeringvärdet anges nog normalt för hela fastigheten. Sen ägs den fastigheten av en eller flera delägare vilket då anges på annan plats.

Taxeringsvärdet kan avvika ganska stort från uppskattat marknadsvärde vid en viss tidpunkt. Inte ovanligt att det är så. Särskilt när det händer mycket med marknadspriser på relativt kort tid.

1 gillning