Tips för nätverkande som egen IT konsult?

Tjena! Äntligen startat eget som IT konsult nu efter ett par års drömmande.

Just nu sitter jag i uppdrag men jag vill däremot bygga upp en stark kundkrets och funderar lite på vilka sätt jag kan nå ut till fler.

Är social och har inga problem att träffa och ringa folk så försöker utnyttja det genom att helt enkelt höra av sig till alla konsultbolag/mäklare och presentera mig och vilka uppdrag jag är ute efter.

Men jag tänker vad mer man kan göra utöver det.

Tänker typ om de finns några konsult nätverk att gå med i, lunchdragningar, frukostseminarier, utvecklarmeetups. Allt möjligt för att knyta kontakter med utvecklare och säljare i branschen.

Är placerad i Skåne om de kan hjälpa!

4 gillningar

Det finns Meetups man kan leta upp här inom agile t.ex. Find Events & Groups | Meetup

Annars är olika typer av företagarnätverk ett alternativ, eller träffar på Universitet och Science Parks här och där.

Det brukar finnas sammanställning på kommunens hemsida hos näringslivsenhet eller liknande.

1 gillning

Nyfiken på om det finns någon som har erfarenhet kring om sådant här verkligen fungerar. Min begränsade upplevelse är att man träffar fel människor och skapar alldeles för ytliga relationer. Men att det kan vara ett bra sätt att få information kring vilka företag som finns och som söker utvecklare.

1 gillning

Vad sägs om en statlig mötesplats för IT-branschen?

Men vad jag tror mest på skulle vara att använda en konsultmäklare.

2 gillningar

Tack! De var bra tips, ska leta mig vidare kring de!

1 gillning

Jaa förstår din tanke helt och jag tror mycket väl det kan bli så, men sen vet man ju aldrig va ett par linkedin kontakter ifrån kan leda till.

Men tänker jag har inget att förlora så ska testa mig fram lite!

Tack!

1 gillning

Ahh de där var ju rätt spännande events ändå! Tack!

Ja förmodligen mest effektivt!

It arenan - atea
Advania - experience day
Cygate har säkert något liknande
Skriv upp dig som bolaget där du har upprag så är det enkelt att komma in, massa mingel med slutkunder och tillverkare

Beroende på hur specialiserad du är så har ju alla dessa även underkonsultgrupperingar där du kan se vilka uppdrag och ersättning du kan få och arvode (dvs där du fakturerar dessa it-bolag)

Mäklare är väl inte så dumt att kontakta, Ework/verama mm
Sen finns det ju Linkedin, inte att underskatta du verkar ju ha ett stort nätverk.

Andra forum för “gigconomy” finns ju som brainville

2 gillningar

Perfekt! Precis något sådant tänker jag! Tackar! :slight_smile: