Tips. Investering. Aktier. Fonder

Smalt? Det är ju en globalfond. Du har nästan alla aktier i alla länder där. Lite olika viktat, men ändå.

Jag tittade igenom tillgångarna hos olika fonder jag ägde ett tag. Fonderna ägde ju varandra! Och de största företagen var ungefär samma tech- och läkemedelsjättar i alla.

Ska man diversifiera mer så får man gå över till andra tillgångsslag. Lokala småbolag, fysiska hus- och lägenheter, fysiska metaller, skog, samlarvapen, smycken, gamla bilar, sällsynta växter, frimärken, konst o.s.v.

I grunden handlar alla investeringar om utbud och efterfrågan. Dvs de blir mer värda när räntan går ner. Så det viktiga är att fortsätta investera i både hög- och lågkonjunktur.

Aktie(/-fonde)r är perfekt för småsparare. Det är en väldigt likvid placering. Dvs du kan få pengarna samma dag ifall det verkligen kniper.