Hej!
Eftersöker tips gällande försäkringar för företagare. Försöker mig på en sammanställning nedan, men försäkringar är verkligen en djungel för mig.
Bakgrund:
- 30 år gammal
- 100% ägare av aktiebolag med 2 anställda (utöver mig själv)
- En anställd med fora, så jag får därigenom TFA och möjlighet att teckna ytterligare försäkringar (TGL, AGS, SAF-LO)
- Lön upp till gränsen för statlig skatt
Har i dagsläget tjänstepension hos Avanza, men vår företagsbank (SEB) vill såklart att vi flyttar tjänstepension dit istället. Har då även fått förslag på försäkringar (Trygg-Hansa) i samband med detta.
2 av oss som har tjänstepension hos Avanza har i dagsläget “Sjukförsäkring PlanSjuk” hos Euro Accident (via Avanza).
Fått offert från Euro Accident på att lägga till
- Premiebefrielseförsäkring (mig + anställd)
- Sjukvårdsförsäkring PrivatAccess Silver
- Olycksfallsförsäkring
- Livsförsäkring med barnskydd (TGL?)
Prisskillnad; SEB har ca 80% dyrare premiebefrielse, 100% dyrare sjukförsäkring, 10% dyrare sjukvårdsförsäkring. Därutöver i min mening en både dyrare och sämre plattform för tjänstepensionen.
- Vad bör jag jämföra?
- Vad har ni för försäkringar som företagare?
- Vad har ni för erfarenheter av Euro Accident?
- Behöver jag jämföra eller är det rimligt att gå vidare med Euro Accident?
- TGL via Fora eller SEB/Euro Accident?
- Har jag missat något?
Allt gott