USA devalvering

Devalverar USD 30% över en natt så äger du helt korrekt fortfarande 1st aktie. Men den är inte längre värd 100USD. Den är istället värd ca 143 USD om du försöker sälja den direkt efter devalveringen. Dessa 143 USD växlar till 1000 SEK.

Ganska uppenbart att så är fallet. Företaget gör samma skit med ungefär samma vinstmarginal, så en Europeisk institution köper dessa aktier (eller säljer) ser samma antal Euro (som inte devalverat) som rimligt värde för aktien.

Aktier är reala tillgångar. Precis detta är nästa avsnitt om och det finns en groteskt lång tråd om det.

Ett urklipp från en akademisk artikel på ämnet:

Börsen i Turkiet har haft rätt dålig utveckling för t.ex. en svensk som mäter i SEK. Så nej det har inte drivits upp någon speciell uppgång. Effekten du ser i procent beräknat på Lire är bara att valutan tappat värde.

Ca 40% upp på 10 år:

1 gillning