SBB är dock högt belånad. 21 X EBITDA. Så rabatten kan vara motiverad i en ränteuppgång.
Jag har plockat upp en del innehav redan som jag tycker ser intressanta ut. En nergång på 10% till (eller mer) triggar nog ett antal till
Det luriga i nuläget är att många bolag känns lite Corona dopade, högre omsättning och/eller högre marginal, och kan då se ut att ha väldigt låg värdering. Men en återgång i omsättning eller marginal gör dem inte riktigt lika aptitliga. Tänker på tex Byggmax.
Bra tankar!
Har själv inte kikat så mycket på deras belåning. Jag är inte kunnig nog att avgöra huruvida dem kommer påverkas allt för mycket av räntehöjningar. Tar rygg på VD och andra insynspersoner som köpt på sig i dippen. Dem ”torde” kunde bedöma risken bättre än jag.
Portfölj med 10% belåning
Här väljer jag bolag med högt belåningsvärde på avanza, direktavkastning och hyfsade vinstuveckling några år tillbaka. Dessa har jag inte än men överväger:
Volvo
Sampo
Ericsson
Nordnet