Vanguards guesstimation

Ben Carlson skriver i hans sista blogginlägg om fondbolaget Vanguards estimation rörande framtida avkastningen av olika tillgångsslag.

Med tanke på siffrorna, är 60/40 verkligen död? Eller gäller TINA? För mig ser det ut som att aktierna skulle svänga jättemycket utan nån större premie, iaf i US. Som alltid, man bör ha nåt å rebalansera med särskilt om man är i stay-rich fasen eller har en betydlig summa i sparandet.

En annan grej är att världsindexet med 55% US låter inte så lockande.

Detta är naturligtvis bara en guesstimate och vad som helst kan hända, men…

PS Om man har börjat å spara på sistone eller har tiotals år kvar tills sitt mål, spelar detta absolut ingen roll.

Jag läste deras guesstimations för exakt 1 år sedan. Ser ut typ som deras nya gissningar. Sen dess är Kinas Hang-Seng index nere –13%, samtidigt som S&P är uppe +37%.

Vanguard är säkert jätteduktiga på att modellera. Men seriöst, hur kan man göra en gissning hur marknaden kommer gå kommande tio åren?

3 gillningar