Värt att flytta tjänstepension?

Hej!

Jag har nyligen flyttat från Sverige till Norge og håller på att städa upp bland de olika bankkontona jag lämnade efter mig. Då upptäckte jag en gammal tjänstepension placerad hos Skandiabanken som genom åren jobbat sig upp till ca 80.000:-. Jag kontaktade banken för att höra om möjligheterna att flytta med mig de här pengarna till Norge och hellre placera dem i motsvarande en ISK eller liknande. De sa att det fortfarande var möjligt eftersom det nuvarande värdet inte överstigit “gränsen” (jag frågade inte vart gränsen låg), men att jag måste göra detta genom en s.k. återbetalning vilket skulle innebära att jag måste skatta ca 33 % på totalbeloppet, d.v.s. ca 27.000:-.

Att förlora en tredjedel av värdet känns ju spontant ganska dumt. Fördelen skulle vara att jag själv har kontroll på pengarna, även när de passerar “gränsvärdet” och kan placera dem som jag vill. Kan det vara värt det rent ekonomiskt på lång sikt?

Tack!

Svårt att ge råd när man inte har alla uppgifter framför sig. Här är ett försök.

Förlora en tredjedel känns som fel uttryck. Du måste ju alltid betala skatt på din pension, antingen nu, om det går att avsluta den, eller senare när den faller ut.

Kontrollera gärna en extra gång vad skatten blir om du avslutar tjänstepensionen. Marginalskatten är hög.

Undersök hur avkastningen varit historiskt. Till exempel AMF brukar inte vara så pjåkiga på att förvalta pengar.

Hög avkastning stanna kvar, låg avkastning avsluta är mitt råd. Givetvis under förutsättning att din uppgift om skatten stämmer.