Min sambo och jag har varsitt ISK - konto, där båda kontona börjar växa på rejält (utifrån vårt perspektiv). Vi ska snart få vårt första barn.
vi äger en bostadsrätt 50 % var, som vi totalrenoverat. vi är inte gifta. Vi har inte samboavtal.
nu till en tråkig men viktig fundering:
Om någon av oss dör, vad händer med våra fonder och aktier på aktuellt ISK- konto?
ärver vårt barn detta eller den andra partner?
(vi kommer även att starta en kapitalförsäkring där vårt barn är förmånstagare)
Barnet i första hand. Era respektive föräldrar i andra hand. Efter dem kommer era syskon, syskonbarn, och i princip alla andra släktingar. Ni ärver inte varandra. Här är ett bra svar:
Håller med Nestor. Testamente eller äktenskap. Kontakta en familjejurist för hjälp med testamentet så att det blir korrekt. Tips är att flera fackförbund har avtal med juristbyråer för sådant här!
Som de andra skriver så ärver barnen om man inte är gift. Man kan justera det genom testamente men inte ens då kan man skriva bort barnen helt. Om jag kommer ihåg rätt så kommer barnen ärva 25% vid ev dödsfall. Är de så under 18 år så kommer en god man förvalta arvet åt barnen. Detta gäller inte bara isk utan även er bostad.
man kan spara i en kapitalförsäkring, där kan man välja sambo förmånstagare i första hand.