Hej.
Har i dagsläget tibber men behöver använda el när det är som dyrast, då känns tibber fel. Bor i zon 4 och vill alltså ha rörligt pris.
Hej.
Har i dagsläget tibber men behöver använda el när det är som dyrast, då känns tibber fel. Bor i zon 4 och vill alltså ha rörligt pris.
Kolla först med din nätägare om du kan välja tillbaka till dygnsmedelmätning. Det är inte helt säkert att du kan. Från Fortums hemsida :
Min leverantör (inte nätägare) erbjuder både timdebitering och rörligt och är öppna för säsongsmässiga byten, oavsett att jag nu har timmätning.
Så oavsett vad nätägaren säger så hamnar ju själva genomsnittsmätningen hos elbolaget om de vill.
Det bör vara elhandelsbolaget som du handlar elen av som bestämmer vilken typ av rörligt elavtal du har eller de erbjuder, du kan i praktiken välja om du ska ha volymvägt eller timmätt elpris när du gör avtalet med elhandelsbolaget.
Elnätsbolagen ska tillhandahålla infrastrukturen för elmätarna, vi är just nu i en övergångsperiod då alla timmätare ska bytas så att de kan hantera timmätning vilket är ett lagkrav… Detta är anledningen till att nätbolagen inte går tillbaka till månads/dygnmätning om man väl fått en mätare installerad som klarar timmätning.
Med tiden så är man också på väg bort från timmätning utan ska gå till 15 minuters mätning som handelsintervall vilket de nya mätarna ska klara.