Går lite i tankarna att bygga en liten hemsida i WordPress som ett kul projekt på fritiden, som med tiden kanske kan bli ett hobbyföretag.
Har ingen erfarenhet att bygga hemsidor, men efter ha läst på lite har jag landat i följande preliminära utkast:
- Oderland som webbhotel (erbjuder tilläggstjänst specifikt för WordPress bl.a. med uppdateringar, återställning vid malware och dedikerad WordPress-support).
- WordPress Theme/Page builder: DIVI.
- Säkerhet: SolidWP alt Wordfence.
- Backup: Updraft alt Solid Backups.
Låter rimligt eller är jag helt ute och cyklar?
När det kommer till det legala har jag dock fastnat lite:
Skulle behöva en tjänst som ser till att sidan är i linje med GDPR. Har tittat lite på CookieYes och Termly för detta ändamålet men vet inte vad som är rimligt och vad som passar bäst för Svenska förhållanden.
Behövs väl även skrivas ett integritetsmeddelande, allmänna villkor samt ansvarsfriskrivning för webbsidan för att hålla ryggen fri. Har glanat lite på Digitala Juristerna vad gäller detta.
Någon som driver en egen hemsida i WordPress som löst alla dessa problem och har lite tips och trix att bjuda på? ![]()