Imponerande att du har tagit tag i ditt sparande tidigt!
Detta är just vad man kan åstadkomma om man börjar tidigt och är målmedveten med sitt sparande.
Ett tips är att fortsätta det du gör, då det verkar funka.
Försök hitta någonting du gillar att göra och gör det sedan till en verksamhet?
T.ex att reparera telefoner, det är absolut något som går att göra ett företag på, finns såklart många som gör det.
Men skulle säga med att miljömedvetenheten ökar så finns det nog plats för fler!
Har du sparat dina pengar i fonder innan eller hur har du placerat dina pengar för att få dom att växa?
Den bästa avkastningen över lång tid är aktier och därför bör dina placeringar ligga där över tid, antar att du har förstått det då du säger att du vill leva på avkastningen i framtiden.
Jag tror däremot att du vet hur du kan få dina pengar att växa, kör på!
Tackar.
Precis, det är det som är det svåra att hitta något jag gillar och sen utveckla till ett företag då jag inte vet vad jag gillar
Jag har bara sparat på olika bankkonton med 0,5% ränta då jag inte vetat vad jag vill eller liknande och vill då inte låsa dem. Men som du nämner så är det ju aktier med utdelning som gäller för att kunna få det att växa med ränta på ränta.
Har läst mycket om det men det går inte riktigt in i skallen att man kan göra så och att det fungerar då jag kommer från en arbetarfamilj som inte har så mycket över i månaden gäller även mina polare, så det är ingen som vet att jag har dem beloppen då det skulle bli mycket konstiga frågor/blickar
Så om du har nå tips erfarenheter är det välkommet!
Då tycker jag att det är dags att börja investera pengar.
Så kan du senare om du kommer på något du vill starta, göra det då istället.
Lyssna på “Fyra-Hinkar-Strategin”, där kan du få ett hum om hur du skulle kunna investera pengarna för olika tidshorisonter.
Det är oftast det viktigaste, att man bestämmer hur länge man kan vara utan just dom pengarna och se till så att man har pengar som kan täcka upp eventuella saker som kan hända i livet.
Då slipper du plocka ut pengar från ett långsiktigt sparande för att täcka dessa kostnader.
Börja iaf göra ett långsiktigt sparande så tidigt som möjligt, med en fördelning på 100% aktier.
Låt denna portföljen växa över tid och månadsspara hit med det du kan avvara i minst 10 år, du kan läsa om hur du kan lägga upp en sådan fondportfölj i denna artikeln om “Globala Barnportföljen” som Jan har skrivit om!
Läs lite och återkom sen med fler frågor, så ska jag besvara dom så gott jag kan!