Inte en komplett tanke utan en lös reflektion; man kan inte “optimera” för mening. Mening eller “livet” är inte en andragradsekvation. Det är som att söka skatten vid regnbågens slut… en omöjlig uppgift, där det enda kloka egentligen är att stanna upp och njuta av utsikten.
Sedan finns det väl vissa aktiviteter som väcker en sinnesstämning där man är mer öppen för att njuta av “utsikten”. Lagom stress och utmaning, lagom kontroll. För mycket blir fel. Det går nog aldrig nå en konstant balans, utan det är en ständig växling mellan arbete och vila. Arbete behöver inte vara lönearbete utan ambition, hopp och strävan som sedan kulminerar i nöjdhet, välförtjänt vila och tacksamhet.
Man sover bättre efter en hård dag i skidbacken/ -spåret, skogen, trädgårdsarbete, löpspåret, på sjön, med barnen/ barnbarnen o.s.v. Det är roligt i stunden och skönt när det är över i ständig omväxling.
Det kniviga är väl att behålla det här metaperspektivet en regnig dag och tvinga sig ut när man fastnat i “viloläge” eller sluta kämpa och piska sig själv när man fastnat i “jobbläge” för länge. När man fastnar är det som att man glömmer bort hur skön den där balansen är. Man vill bara uppslukas av det ena eller andra; totalt arbete eller total vila, samtidigt som man egentligen bara är inne i en självförstärkande spiral. Vila gör en tröttare, så man vill vila mer. Eller omvänt; arbete gör en mer pigg och stressad, så man vill arbeta hårdare. Därför fastnar man frivilligt i ytterligheterna.
Vad balansen innebär för livsstil tror jag är individuellt. Viljan styrs av kroppens signalsubstanser, så när vilan och arbetet är bortkopplat från kroppen så funkar inte de naturliga signalerna. Fysisk strävan skapar en mental balans mellan arbete och vila - inte bara en fysisk. Därför tror jag en harmonisk livsstil innefattar någon slags fysisk aktivitet, förmodligen baserat på någon slags återkommande dygnsrytm.
För vissa räcker en promenad och lite solljus, för andra krävs några timmars längdskidåkning eller motsvarande aktivitetsnivå.
Intressant inlägg här: länk