342. Buffert: tips, råd och överkurs 💰

Jag är ny på det här med uttag, är ju första året för mig, men när jag räknar årsutgifter, exempelvis bankkonton 0–3 år, är det exklusive det som täcks av pensionsutbetalningar … och väl tilltaget för ett gott liv.

Jag vet inte var det kommer att landa, har en del angenäma stora utgifter (bl a bjudit med hela familjen, alla barn och barnbarn utomlands) under året, men föreställer mig att jag årligen fyller på från ”hink” 2 till 1 och från 3 till 2 enligt

  1. Bankkonton, 0–3 år
  2. Lysa 50/50, 3–10 år
  3. Aktier och aktiefonder, 10+ år

och är inne på att fastställa en nivå för 3. Alltså inte snegla på hur börsen gått (vilket index isf?), utan på hur mitt eget kapital utvecklats. Har summan kapital i 3 understigit en viss nivå så träder bufferten, nr 2 Lysa 50/50, in och får bära bördan till dess ett överskott återigen finns att hämta från 3.

Vi får se om det funkar, annars blir det till att knapra på kapitalet. Det går det också.

2 gillningar