Vissa av mina amerikanska program (t.ex. Canva eller mitt IDE) har vissa tangentbordsgenvägar på Alt + ] som är supernaturligt på ett amerikanskt tangentbord. Men om man trycker motsvarande ] på ett svenskt så fungerar inte kortkommandot. Är det någon som har ett tips?
Ja, där det går att ändra är det ju inget problem. Tyvärr går det inte överallt och det är där problemet är. Ovan fungerar tyvärr inte för det tolkas av Windows som “Ctrl + Alt + 9” och då triggas inte kommandot.
Finns det kanske nån inbyggd funktion, eller tredjepartsprogram, som försöker imitera inbyggda funktionerna hos Mac? Det hade löst ditt problem @janbolmeson.
Och gillar man inte ett specifikt kortkommando, eller om man vill lägga till ett kortkommando till ett menyval som inte har ett kortkommando, så kan man ändra det i Systeminställningar: