Enligt den jättesimpla modell som ofta används i stora projekt i stora företag:
risk = sannolikhet x konsekvens (“nedsida”).
Skala 1-5 på faktorerna. Så en risk kan vara 1-25.
Sannolikhet att börsindex går upp <10% inflationsjusterat/år närmsta 10 åren = 2
Konsekvens om det inträffar = 5
Risk = 10
Var går gränsen för vilka risker man måste mitigera? Ja det är projektkedarens ansvar att hantera och förankra hos sin styrgrupp.
Konsekvenser är ofta relativt lätt att bedöma, för var och en individ åtminstone. Ofta kan man bara tänka “vad är det värsta som kan hända?”
T.ex. “Det här får aldrig hända (igen)”. Obs att i modellen ovan får man inte resonera så, högsta talet är 5. Man kan alltså inte ha ett resonemang som projektledare att “mitt projekt får inte misslyckas”.
Det svåra är att bedöma sannolikheter för utfall av olika slag. Människor är ofta ganska dåliga på det.
Jag tycker det är bra att detta forum så ofta diskuterar sannolikheter och forskning på sådant, i var och varannan tråd om finansiella investeringar.