Amortera eller ej?

I Nederländerna så var investments mortgages väldigt vanliga fram till 2008.

Det gick ut på att istället för att betala av lånet på huset så betalade man enbart ränta på lånet och investerade en viss summa varje månad som skulle gå till att lösa lånet i slutet av låneprocessen (typiskt 30 år). Betydligt billigare än att konventionellt amortera av lånet.

Det här funkade jättebra i många år fram tills finanskrisen 2008 när börsen kraschade och plötsligt så räckte inte investeringen till att lösa lånet. Eftersom räntan också gick upp och man i Nederländerna inte kan dra räntor mot pension så var den en hel del pensionärer som förlorade sina hus. Idag är den här typen av lån förbjudna.

I genomsnitt är det en bra ide att hålla en lagom belåning på huset och investera iställer för att betala ner lånen helt men det gäller att hålla tillräckliga reserver om något skulle hända.