Tyvärr har den fonden bara runt 1600 innehav, så lite missvisande att de kallar den för IMI (investable markets index). Går att ladda ner i en excelfil här.
Det närmsta jag hittat är faktiskt Vanguards nya global all cap ETF i ESG-format. Lysa borde kika närmre på den fonden för sin ESG-del, då den har både stora, medelstora och små bolag på developed och emerging markets. +5000 innehav. Ping @OscarLysa
Lysa har ett riktigt attraktivt erbjudande, när man börjar sitta och kolla på innehav med mera är de svårslagna, önskar man även få ett ränteben som verkligen reflekterar den globala marknaden är de också riktigt bra… Att de sen har flera andra saker såsom månadssparande, automatiska uttag, rebalansering gör det inte sämre.
De hade nog kunnat ta mer betalt om de velat, känns som de anammat Vanguard-stilen med fokus på låga avgifter. Vanguard i USA har en rådgivningstjänst där man får hjälp med rebalansering och dylikt, den kostar 0,3% extra i avgift. Så vågar nästan säga det är samma kostnadsnivå. Imponerande.