Avanza eller Nordea

Hej,

Har varit kund hos Nordea i över 50 år.

Har nu öppnat isk konto hos Avanza där jag köpt tre olika globala indexfonder.

Har även isk hos Nordea och deras global index select A. Funderar lite på att ha allt hos Nordea igen. Sätta in allt på deras global index select A. Är detta en tanke som är helt galen?

// Björn

2 gillningar

Om du är nöjd med Nordea är det väl inget fel med det. Den där fonden har 0,19% i förvaltningsavgift om jag inte kommer ihåg helt fel? Det är bra.

1 gillning

I inloggat läge så kan du söka efter alla indexfonder Nordea säljer, de ha alltså fler än sina egna fonder. Kanske till och med de du köpte på Avanza.

En möjlighet är att flytta fonderna till din ISK hos Nordea. Kolla upp det innan du gör massa sälj/köp. Dock kan flytt av fonder ta lång tid, men ska inte vara ett problem om du köpt och ska behålla länge.

Välkommen till forumet!

Det finns inget i forskningen som stöder att det finns någon nytta med att ha flera olika globala indexfonder. Det kommer vara i princip samma aktier du äger i botten iaf.
Det enda som skiljer är antalet bolaget samt ESG-filter.

Du kan tryggt ha allt i samma fond!

Forskningen bygger på att investerare är värdelösa. Man kan slå index.

Självklart kan “man” slå index. Men då vi har ett index och vissa som slår den innebär det att andra inte slår index. Med tanke på att 4% av aktierna skapar överavkastningen så talar det emot att gemene man ska kunna slå index genom att köpa enskilda aktier.

1 gillning

Ja, det är därför det heter index. Det kommer vara flera aktier/fonder som slår index på ett år, fem år eller tom 10 år.

Problemet är bara att det är extremt svårt att göra det över längre perioder. Det är närmast lotteri att hitta de aktierna/fonderna idag då företagens underliggande verksamhet förändras på ett sätt som inte är möjligt att förutse.

Givetvis “bygger” inte forskningen på några sådana antaganden.

Men, den säger inte heller att man inte kan slå index. Det den säger är att det är extremt svårt att slå riskjusterad avkastning för index utan tur. Det är jättelätt att “slå index” om vi räknar rå avkastning utan riskjustering - det räcker att öka beta, exempelvis via belåning. Och per automatik kommer massa portföljer slå index pga tur.

Det går inte se på ditt diagram ifall den portföljen “slagit index” vad gäller riskjusterad avkastning. Och det går givetvis inte alls att se ifall tur varit involverat.

Typisk rika tillsammans-invändning. Alltid hänvisa till risk och tur. Risk råkar ni på ett bekvämt sätt definiera som högre när man inte lägger pengarna i index-fonder och därför vinner alltid de med er sätt att se det.

Den genomsnittliga personen kan inte spela piano heller, men många kan det.

Jag vet inte vilka “ni” är i detta fall, men givetvis definierar varken jag eller seriös forskning risk utifrån något som har med index att göra alls.