Läste en intervju i SvD imorse med en investerare som trodde på hög ränta under lång tid. Hans argument var att det är högbelånade staters enklaste väg till minskad skuldsättning. Det skulle även gälla om skuldsättningen var mestadels privat som i Sverige.
Min tanke är att sätta det mesta i globala aktiefonder för att förhoppningsvis inflationssäkra och inte amortera mer än nödvändigt.
Rätt eller fel så undrar jag hur ni skulle spara i ett sånt scenario?
Jag har så svårt att bestämma mig så jag gör lite av allt och skaffar mig på så sätt en “global index” variant av alla sparsätt.
har lite i varje:
savelend lysa
utdelningsaktier
tittar på en uthyrningsfastighet
whisky/vin (detta har gått absolut bäst det senaste)
sparkonto med ränta
Bolag
yielden på utdelande ETFer kommer successivt öka allt eftersom räntan höjs, för att kompensera för risken. om man köper under en högränteperiod kommer man alltså sedan när det till slut vänder, få hög yield samt kapitalökning. så långsiktigt är det något jag tror på.
Whisky köper jag på bolaget samt tidigare på auktioner i England/skottland och tyskland.
problemet med Whisky är att förvara den säkert, man vill helst inte ha för mkt hemma.