Bästa sparkonto - Moank?

Just nu verkar https://moank.se/ vara ett bra alternativ att ha sitt sparkonto hos - just nu 1,25%
Är det någon som har erfarenhet av Moank ?

Ett alternativ är SBAB, de ligger lägre i ränta, men kan ha flera kontohavare.

Andra förslag på alternativ ?

Aldrig ens hört talas om dem.

  • Rörligt har Komplett precis gått upp till 1.5% [diskussion hos Swedroid]
  • Vill man binda t.ex. 1 år finns Handelsbanken som ger 2.14%, binder man 2 år ger de 2.94% [länk]
2 gillningar

Dom fick rätt nyligen status som kreditmarknadsbolag och kan därmed erbjuda sparkonton med insättningsgaranti (och därmed så klart få tillgång till billigare funding för lånesidan).

2,94 är ju inte så illa faktiskt.
Undrar om den kommer skruvas uppåt ytterligare om ränteläget kommer höjas en del till här framöver?
Vad tror ni?

Höjs ränteläget kommer nog allas sparräntor gå upp, och sänks ränteläget kommer nog allas sparräntor gå ned :slight_smile:

Vi har ~40% cash pga framtida bostadsbyte, och har allt i 1 års bundet hos Handelsbanken. Lagom balans tycker vi mellan sparränta och bindningstid.

1 gillning

Wow, 3 % riskfritt (före skatt) låter ju inte så otrevligt alls.

Men hur funkar det?
Agerar instituteten på framtiden eller är höjt ränteläge mer eller mindre redan “inprisat” i gällande sparräntor?
För det är väl redan klart att räntor måste upp en bra bit till innan vi toppat.

https://www.sbab.se/1/foretag__bostadsrattsforeningar/spara/sparande/placeringskonto.html

Fina räntor, men verkar inte gälla privatpersoner? “Ett Placeringskonto är ett tryggt och bra sätt för företag, bostadsrättsföreningar, stiftelser och föreningar att spara om ni kan binda pengarna.”

Rätt, förlåt. Fortfarande ett alternativ för dem som har ett företag.

För privatpersoner verkar Handelsbankenbäst för tillfället: Jämförelse.

Om man bortser från storbankerna (som vi normalt ger nog mycket kapital ändå) så är det väl främst kapitalbehovet som styr det hela i kombination med hur det ser ut med in- och utflödet. Inlånat kapital som inte arbetar är bara en kostnad, samtidigt vill man gärna ha lite marginaler och vill inte hamna i en bank-run liknande situation. De som sparar i sparkonton i nischbankerna brukar ofta ha en jäkla koll på räntorna :slight_smile:

Nej 3% är inte helt galet. Ska undersöka om det inte är värt att sätta en liten slant där.

Någon som har koll på om Handelsbanken nyligen har höjt 2-års till 2,94 och från vilken nivå?

2 år 3,02%, den här morgonen:
https://www.handelsbanken.se/buplinter.nsf/vDspInterests?OpenView&Click=

1 gillning

Får de med enskild firma spara så? Alltså på placeringskonto hos sbab

Någon som vet hur många dagar det tar att ta ut pengar från dem? Jag hittar ingen information på hemsidan.

Från SBAB? Inom 1 dag från SBAB sparkonto (privat) ->Länsförsäkringar (privat).

Edit: Endast juridisk personså, tak spec.

Kravet är juridisk personså enskild firma går inte.

2 gillningar

Okej tack. Tänkte nästan det var för bra för att vara sant.

Jag har ca 25 % av tot kapital utanför börsen nu, då jag ev kan behöva dem inom fem år. Har dem nu på Sevenday som ger 1,1 %.

Om jag byter till AB måste jag ju pyttsa in startkapital. Får man pyttsa in extra mycket, så att jag sedan skulle kunna öppna ett placeringskonto och få bättre avkastning på dessa pengar? Och kan jag i så fall ta ut dem enkelt från AB:t utan problem eller kostnader?

Eller finns det något annat smart jag skulle kunna göra med extra mycket personligt kapital i ett AB för att få bättre avkastning utan risk och som jag sedan kan få ut utan poblem eller kostnader?

Kan nämnas att jag arbetar ca halvtid med en något dålig halvtidsinkomst pga yrkesområdet.