Bästa tipsen för en arbetsintervju

Tänk dig att du arbetar för dig själv och arbetsgivaren är en potenisiell kund som vill börja ett längre sammarbete. De har något problem som de vill hyra in någon för att lösa och ni är båda där för att ta reda på om ni kommer ha ett bra sammarbete. De har sin inköpsavdelning på plats och du är där som representant för Lifebojen AB.

Eftersom du kommit till intervju är du uppenbarligen en av de mest lovande att köpa tjänsten av så ta det lugn.

Likadant som en bilförsäljare frågar vilka behov man har och vad det får kosta för att plocka fram de mest passande av sina objekt bör du va nyfiken och ha frågor om exakt hur behovet/arbetsuppgiften ser ut och och sen tala om hur bra det passar dig.

Förmodligen vet du redan en del om behoven innan och områden där deras behov och dina styrkor matchar som bäst kan du ju ta upp själv som anledningen till att jobbet lockade dig, mm.