Betala av billån

Hej

Vi har två bilar och lån på båda. Det mindre, med dyrast ränta på ca 6%, är på 75000. Vi har tillräckligt på sparkontot för att kunna lösa det, men skulle då ha kvar ca 40000 i buffert istället för drygt 100 som nu. Vi har renoverat en del senaste året och därför inte sparat så mycket som vi brukar. Nu kommer vi kunna spara mer, och därmed bygga upp buffert snabbt tänker vi. Vi betalar nu 3100 på det här billånet. Har vi löst det kan vi ju sätta in den summan extra på sparkontot varje månad.

Ska vi lösa billånet? Känns som det skulle vara bra, men samtidigt lite läskigt.

Vi har haft en månads utgifter på buffert och sedan lagt allt på att betala av bilen. Så skönt att slippa den skiten när man är färdig. Man känner sig så rik!

1 gillning

Betala av billånet, på ett år är ni uppe i 77000 igen i buffert.

Vad är läskigt med det? Vår buffert är nere på 1200 spänn, sover inte sämre för det.

1 gillning

Betala av billånet. Ni kommer både kunna spara 3100:- i månaden (37k på ett år) samt att ni har större utrymme att spara ännu mer nu när ni inte renoverar längre. Dvs kommer ni snabbt att komma upp i en buffert igen på 100k. Se också till att er buffert ligger på ett sparkonto med så hög ränta som möjligt, finns de som ger runt 2,40% idag med fria uttag.

1 gillning

Klart att ni ska betala av lånet. Det är alltid tråkigt när man ser sparat kapital “försvinna” men detta vinner ni på i längden.

Hur ser ert stora billån ut, om får fråga?

Tack för alla svar! Känns tryggare att få eran input!

Det andra lånet är på 125 000.

Tack!

Oj, Ja började kolla runt på räntor nu, och vi behöver helt klart ha sparkontot på en annan bank! Tack för input!

1 gillning

Ja ligger de på vanligt sparkonto hos storbankerna får man typ 0,1% ränta. Avanza har 1,30%, Borgo eller Collector ger runt 2,40%. Så kan diffa ett par tusenlappar per år om man har buffert på närmare 100k. Men se först till att betala av billånet där ni betalar 6% :wink:

1 gillning