Hej!
Har kikat runt lite på forumet och många trådar behandlar enskilda frågor jag har men jag tänkte ändå att jag ska skriva lite mer kring just min situation. Hoppas på OK! (och i förväg förlåt för långt inlägg!).
För några år sedan startade jag och en kompis ett företag i vilket vi arbetat sedan dess. Under förra året sålde vi det och överlikviditet utanför mitt K10-belopp är lagt i ett annat, “Eget AB”.
När alla transaktioner var klara var saldot på ”Eget AB” ca 500’ och jag startade i samband med detta en KF på Avanza och dessa är nu investerade där. Sedan dess har jag tagit en anställning men kommer att börja fakturera lite i ”Eget AB” framöver.
Mitt läge idag, privat:
· Drygt 30 år och tycker om börs/ekonomi och sparande
· Anställd och tjänar över brytgräns så inte i behov av att öka lön från “Eget AB”
· I familjen sparar + 20.000 netto till Avanza varje månad just nu, total aktieportfölj runt +2 mkr men sparas långsiktigt
· Bor OK med familj i bostadsrätt, eventuellt flytt inom ett par år men bekostas av löpande kassaflöde/vinst i nuvarande BR
”Eget AB”
Nuläge:
· ”Eget AB” har tillgångar om ca 650’ varav 550’ är investerade i en KF på Avanza
· Gissar att årligen fakturera mellan 300’-500’ som läget är nu. Förhoppningsvis kan det bli lite mer än det
· Är inte i behov av dessa pengar i den löpande ekonomin samtidigt som det såklart är önskvärt att ta lite utdelning enligt schablon för att få nettopengar
Typåret till en början lär se ut såhär:
Fakturerat: 350.000
Kostnader: 35.000
Bruttoresultat: 315.000
Skatt: 66.000
Resultat 249.000
Av resultatet kanske dela ut 75’, investera 125´och bygga kassa med 50’.
Mål:
Vill gärna få upp kapitalet i ”Eget AB” till ca 1-2 mkr relativt snart för att få lite möjligheter framöver - kanske starta eget igen med min fru eller med hjälp av börsen på sikt försöka komma åt möjligheten till full utdelningen enligt schablon utan att behöva urholka kassan. Fokus under 2023 kommer vara att jobba upp ca 200’ i kassa på företagskontot innan mer pengar sätts in på KF för att ha som buffert/transaktionsbelopp inför eventuella utdelningar eller för att finansiera start av nytt AB.
Plan:
Det är svårt att vara optimal i planeringen här känner jag. Egentligen borde jag nog maxa K10 och ta ut de ca 190’ varje år men jag känner även att det blir lite på bekostnad av framtida möjligheter. Ej nyttjat utrymme läggs ju ändå på och jag kan nyttja det i framtiden och börjar politiska vindar vina får jag väl vara snabb!
Jag känner just nu att jag vill ha ”Eget AB” som en liten krydda i livet och det känns roligt att ackumulera lite kapital där. Jag funderar på om jag ska ha en egen utdelningspolicy där jag får dela ut 50’ + 50% av nettoresultatet från Avanza varje år som morot.
Frågeställningar:
· Vinner jag någonting med att periodisera och skjuta upp skatten?
- Gäller det 25% av vinsten max?
- Är det isf. 25% av 250’ = 62,5’ (skatten endast 12.500) känns isf som onödigt mycket jobb för så lite extra medel att investera?
· Vad kan jag göra för företagets bruttopengar för att sätta guldkant på tillvaron? 
 - Är det isf. 25% av 250’ = 62,5’ (skatten endast 12.500) känns isf som onödigt mycket jobb för så lite extra medel att investera?
 - Min sambo är med som suppleant så kanske kommer man undan med lite kick-off eller liknande?
· Vad är det jag inte tänker på eller missar? 
Nu när jag sitter och skriver det här känner jag ju själv att det blir lite för lite pengar för att det ska vara värt så mycket egentligen. Men detta är mest för intresse just nu. Men kanske borde jag dels;
· Jobba mot minst 500k oms/år (skulle föra en relativt stor skillnad), och
· Bestämma mig för att antingen bygga bruttopengar eller maximera K10
- Alla fall under första åren för att ”komma igång” då det helt enkelt är lite för lite pengar för att göra båda till en början
· Det är mycket möjligt att jag inom ett år börjar jobba heltid i ”Eget AB” och då blir det så klart lite andra förutsättningar men jag vill ändå ha någon första struktur på plats. 
Lite (mycket) rörigt känner jag och mycket information på en gång. Men hoppas det är någon som har lite smarta inspel och tips på vägen.
Om inte annat så känner jag att jag har lärt mig en del eller fått lite nya infallsvinklar bara av att skriva detta!
Tack på förhand!