Excel som visar när aktie- och fonddepå är bättre än ISK

En liten nyårsuppdatering :fireworks: av Google Sheeten, fellow RT-are får gärna ta en titt och justera kolumn P för den egna situationen. Med reservation för eventuella felräkningar. :money_mouth_face:

En kort steg för steg beskrivning av uträkningarna finns i inlägg #6.

Har uppdaterat så att man dör/avvecklar (år 31) med noll i utgifter, säljer av hela innehavet på AF och låter ISK innehavet vara kvar hela året för att få en jämförelse av skatten.

Testade med antaganden enligt tabellen (dubbel portfölj på 20 miljoner), det resulterar i ett intressant/extremt utfall för skatten, givet att reglerna ser ut som idag om 30+ år. :man_shrugging:

VARS-NAME VARS-VALUE (kolumn P)
INIT-SAVINGS 20 000 000,00
MONTHLY-EXP 50 000,00
INFLATION-RATE 0,0200
GAIN-ANNUAL 0,0700
DEPÅ-ANNUAL-TAX 0,0012
DEPÅ-GAINS-TAX-H 0,3000
DEPÅ-GAINS-TAX-L 0,2400
ISK/KF-TAX 0,0100

Ser man till sista raden (år 31) så blir det med ovan mer än det dubbla i skatt för AF jämfört med ISK, närmare 25 miljoner jämfört med drygt 11 miljoner i total skatt.

En observation; fram till att man avvecklar (år 31) så är det gynnsamt med AF framför allt utifrån att man har mer kvar i portföljen för att hantera eventuell longevity risk men också ur ett likviditetsperspektiv med mindre skatt att betala årligen.

Om det är sannolikt att man kommer ha en större portfölj vid tidpunkten för avveckling (år 31) så är är det klart mer behagligt för en själv att skjuta på den större skatten på drygt 17 miljoner till arvsskiftet. Ett så kallat “Thanks Dad”-moment! :older_man:

Att man under uttagstiden årligen kan skatteoptimera ytterligare genom att kvitta eventuella förluster gör det ännu mer attraktivt med en AF lösning för den här typen av situationen.

Vad säger ni; andra tankar, funderingar eller känslor kring det hela? :partying_face:

1 gillning