Vi har problem med att elen beter sig konstigt i vår bostadsrätt. T ex när vi har kopplat in en ny lampa, så börjar ljuset att flimra periodvis, för att sedan återgå till ett fast normalt sken. Vi har dimmers på alla vår ljusreglage, och snurrar man på dem så slutar flimret för en liten stund, för att sedan komma tillbaka efter ett kort tag.
Nu har man gått och stört sig på detta tillräckligt länge, och känner att detta är något som jag man behöver åtgärda. Dock om det kostar för mycket, så kommer jag att låta det vara, så allvarligt är det inte, men det är störande och man retar sig på det.
’ Hur konstaterar jag om det är fel hos mig eller utanför min bostadsrätt?
’ Vad kan detta felet bero på? Tips på åtgärd?
Kan det vara så att det är led-lampor du har satt upp och att dimmern är av fel typ?
Jag kan inte vad de olika dimmrarna heter på fackspråk men att det är olika dimmers för led/glödlampa
Vi har också det här problemet och jag tror att det handlar om det @Callek är inne på. Vet ingenting om olika dimmers, men jag har tagit för givet att IKEAs led-lampor inte är ypperliga i kombination med dimmers (även sådana som är gjorda för dimmers). Jag har aldrig gått tillbaka med lamporna, det är mest antaganden.
Korrekt: Alla LED-lampor fixar inte dimmers och alla LED-lampor som påstås göra det fixar inte äldre analoga dimmers. Digitala dimmers har stegade värden och analoga en motståndsbana.
Är dessa i osynk så resulterar det i fladder vilket är sjukt störigt. Absolut enklast är att byta strömbrytarna till vanliga, utan dimmers, om man vill använda LED.
Ja, vet att det är vanliga LED lampor. dock har vi inte detta problem i vardagsrummet med samma LED lampor och samma dimmers.
Har varit inne på samma sak som dig, men eftersom det inte uppvisar sig i vardagsrummet eller i sovrummet måste det ju bero på något annat.
Felet med flimret på ljuset uppstår bara i lilla sovrummet nämligen.
Visst kan lamporna blinka till ibland, men de håller inte på att flimra som lampan bara gör i vårt lilla sovrum.
Min teori som ej knnig, är att elen kommer in “fel” till just detta rum, eller att elen är överbelastad p ga felkoppling på något sätt. Bostadsrätterna vi har i våran förening, är ju från 50-60 tale och jag tror inte man hade lika många apparater inkopplade som vi har idag.
x Läge att ta hit en elektriker för felsökning? Dyrt? ROT-avdrag?
x Om det visar sig att det är felkopplad el in till bostadsrätten; åligger det något ansvar på föreningen att åtgärda detta?
x Om jag ignorerar detta; kan det bli problem när jag sedan skall sälja?
Är du säker på att det är samma sorts dimmer? Det förutsätter alltså att du plockat isär strömbrytaren. Från utsidan ser du inte skillnaden.
Utöver detta är det olika toleranser vid tillverkningen som kan spela in, men det tror jag är sekundärt här.
Det har ingenting med belastningen och propparna att göra. På 60-talet var en normallampa på 60 Watt och idag på en bråkdel av detta. Så där kan du vara lugn. Om sedan en tidigare bror duktig dragit om elen eller installerat annan brytare för att kunna släcka och tända samma lampa på olika ställe (vanligt i hall och trappa t ex) så kan ju det vara tveksamt gjort. Men jag är ganska säker på att jag har på fötterna i mitt första antagande. Jag har meckat en del med el, både i vägg och i apparater trots allt.
Om du vill ta dit elektriker så borde absolut ROT gälla.
Är det fel utanför lägenheten är det föreningens ansvar ja.
Nej, det ska inte vara problem att sälja eftersom det till 99% säkerhet beror på dåligt matchade lampor och dimmers.
p.s. “Fel på elen in” händer ungefär aldrig. Det är inte så mycket som kan bli fel. Jag misstänker att du har eget proppskåp och det är där och senare det kan ske “voodoo”, oftast orsakat av nå’n som pillat som inte skulle pillat.
Nej, har inte plockat isär dem för att kolla eftersom jag kan 0 och inget om el.
Det enda som jag har att gå på, är att alla våra dimmer ser samma ut i hela bostadsrätten.
x Så jag behöver ta hit en elektriker för att sätta upp en ny dimmer i lilla sovrummet? Vad kan detta kosta? Får jag göra detta själv, eller en bekant som har satt upp lampan till vår dimmer?
x Så den förra ägaren har satt upp “vår” dimmer till sin egen lampa, monterat ner lampan, och låtit den “felaktiga” dimmern sitta kvar?
x Är det någon fara för brandrisk p ga denna felaktiga dimmer?
Misstänker att det är som du säger, den förra ägaren har ju gjort en del saker som man kan klia sig i huvudet åt. Det märks nu ett tag efter man bott här, att det var en person som inte skall pilla med vissa saker. Elen verkar tyvärr vara en del av det. Man får ta lärdom av detta och vara mer noggrann vid nästa köp istället.
Har även en skum elkonstruktion i vårt förråd där jag tänkt göra om med nya hyllor och på så sätt öka förvaringsmöjligheterna.
Har du möjlighet att hjälpa mig så jag vet hur jag skall ta ner den, samt montera upp en ny?
OT: Finns det någon möjlighet att kontakta dig utöver detta forumet?
Känner att det kommer bli väldigt långa trådar annars
Kollade precis, det sitter en rund klotlampa i sockeln. Våra andra lampor har de smalare nya LED lamporna. Har satt på lampan och vridit upp dimreglaget till max. Får se vad som händer, men meningen med en dimmer är ju att man vill ha olika stark belysning ibland.
x Hur vet jag om denna runda klot lampa är en “gammal” eller en ny LED?
Den externa knappen/ratten är alltså likadan. Det säger inget om tekniken bakom.
Om du tar dit en elektriker så be hen byta alla till moderna dimmrar till LED (om du vill ja dimmrar, annars byt till vanliga brytare, de är mycket billigare). Du får göra saker själv om du vet vad du gör. Så nej, du ska inte göra det. Har du en elkunnig kompis kan hen hjälpa dig. Men att ha hängt upp en lampa räknas inte som elkunnig.
Nej. Den funkade säkert med hans lampa. Det är inget fel på dimmern i sig.
Nej. Men det är störigt med blink och det kan slita mer på själva ljuskällan i längden.
Eller så löser man det. Du kan inte automatiskt utgå ifrån att allt är fel för att någon anpassat efter sina behov. Jag hade en bror duktig som pillat mycket innan jag flyttade in, men ingenting av det är fel eller olagligt, bara annorlunda mot vad jag vill. Exempelvis hade han dimmer i köket och körde med klassiska glödlampor. Det flimrade och levde om med LED. Jag fattade inte poängen med dimmer där alls och bytter den till en vanlig brytare. Problemet löst.
Du ska inte rota i el om du inte har nå’n vettig koll. En lokal elektriker gör så’nt på daglig basis. Att byta ett gäng dimmrar gör hen på en timme eller två och en ny dimmer kostar ett gäng hundralappar.
Jag är inte elektriker och skulle inte göra så’nt åt nå’n annan, däremot har jag gjort det hemma, hos morsan, brorsan etc.
@Carlfs förslag är bra. Men du kan inte gå på form etc. Du måste veta om det är glödtråd, lysrörslampa eller LED du sätter i. Det står på sockeln.
Står det något på den?
De flesta lampor har någon form av effektmärkning. Mer än 10W så är det sannolikt inte Led.
Ladda upp en bild här om du behöver hjälp att identifiera lamptypen.
Ok, skall försöka hinna med det under dagen, annars kommer det vid tillfälle.
OT: hur laddar man upp bilder här på forumet?
Går det att ställa in dark mode på forumet?
Tycker ljust är en plåga både att läsa och skriva på. Föredrar alltid dark mode, men av någon konstig anledning är det långt ifrån alla forum som har insett vikten av dark mode.
Om du har köpt en ny lampa nyligen så är det antagligen en LED, och äldre dimmrar brukar inte alltid fungera bra med dessa.
Börja med att kolla vad för lampa du har köpt och inte fungerar bra, den kanske inte ens är dimbar?
Jag vill inte låta gnällig eller jobbig, men “fel” är fel ord. Så för att svara på frågorna föreslår jag så här istället:
Skruva ur lampan du tycker beter sig fel. Berätta för oss vad som står på sockeln.
När det är utrett och du eventuellt tipsats om andra test kommer åtgärden. Troligtvis innebär detta ett dimmerbyte eller ett byte till en vanlig strömbrytare.
Att jag tjatar om vanliga brytare är för att jag förstått att du är nyinflyttad och att du låter orolig över fel och kostnader. Det är faktiskt ganska sällan så att man använder dimbar belysning på alla ställen man tror. Då kan en kostnadseffektiv lösning vara att byta till vanlig brytare.
Så, vi obstruerar inte, vi försöker hjälpa.
Klikca på lilla landskapsbilden ovanför textrutan.
Ja, detta skrivs i dark mode. Det finns i inställningarna för din profil.
Trevligt, nu fungerar Dark Mode, och man blev genast på bättre humör
Skall skruva ur lampan vid tillfälle och ladda upp en bild på den.
x Finns det LED lampor som har klotform med, och inte bara den mindre smalare varianten?
x Måste dimmer och lampor matcha varandra?
Jag måste ha en viss typ av lampa till en viss dimmer?
Gällande fel och kostnader, så tror jag det gäller det flesta som äger något eget. Sedan är blir det ju såklart värre om man har tajt ekonomi och inte kan fixa med saker själv. Vilket gäller för många, inte alla, som äger något eget.
Tacksam för hjälp, och tar det inte som kritik, vissa saker kan man som inte andra kan och tvärtom
Toppen, det och gärna texten på sockeln kommer att hjälpa mycket.
Japp, det gör det. De finns i massor av former numera.
Jag baserade det på hur jag själv kände vid husköp och hur jag ibland känner fortfarande när något jag inte kan fixa själv tvingar mig till att kontakta hantverkare.
Toppen. Det är lätt att låta mästrande när man vill hjälpa men fastnar i facktermer eller pratar förbi varandra.
Liten komisk anekdot: Min mamma gick och svor för sig själv och provade sig genom en stor låda ljuskällor (i e lampor) när hennes lampa över köksbordet slutade funka och den nyköpta blinkade. När jag kom dit undrade jag om hon skulle utföra hjärtkirurgi för hon hade hittat en 100 Watts glödlampa och det var ju som att äta i strålkastarsken. Det var efter det jag hjälpte henne byta strömbrytaren. Idag sitter det en vanlig LED-baserad klotlampa där och drar 7-8 Watt och inget flimrar och jag slipper få sönderbrända näthinnor vid besök.
Är ingen elektriker, men jag hade samma fenomen som du. I mitt fall var det drivdonet som byttes. Felet dök upp efter ca 10år.
Det i sej är inga dyra prylar, det jobbiga är att veta vart dom sitter.
Mina sitter i kopplingsdosor i väggen i överskåpen i köket.
Resterande i kopplingsdosor i vägg.
Titta efter vita plastlock med två skruvar.