Folksam tjänstepension 0,7% kapitalavgift

Hej på er! Sitter och ser över tjänstepension (efter att ha lyssnat på avanzas senaste poddavsnitt).

Jag har just nu via folksam där jag nu ser efter en del sökande att de har en grund avgift på 290kr/år samt en rörlig avgift på 0,70% av hela kapitalet som betalas årligen!? Är 31 år så har ju några år kvar så de blir ju en del?

Avanza har ingen avgift alls så vad i hela friden finns det för argument att ens tänka på att stanna kvar hos folksam för min del? Har även kikat lite på Länsförsäkringar, AMF, Handelsbanken men inte hittat deras kostnader.

Vart har ni era tjänstepensioner? Nöjda? Fördelar/nackdelar?

EDIT: betalar själv in individuell tjänstepension (egenföretagare).

1 gillning

Procentuella skalavgifter kommer att urholka kapitalet över tid. Om du har möjlighet, flytta till Avanza eller Nordnet.

Vilket avtal tillhör du?

Vad menar du?

Ja alltså om du tillhör ITP1, Saf-Lo eller något annat avtal? Eller är du egen företagare och betalar själv in till din tjänstepension?

Låter väl snarare som att facket inte varit inblandat.

Och om de fortfarande betalas in går det sällan att flytta tjänstepensionen. Byt arbetsgivare eller tryck på för tecknande av kollektivavtal.

Ah, glömde skriva de. Egenföretagare så betalar själv in.

Nej facket är ej inblandad då på denna, är egenföretagare

Jag kör Avanza med sjukförsäkring och premiebefrielseförsäkring. Det jag gillar med deras lösning är att den är så transparent, man betalar “separat” för försäkringarna och kan välja / välja bort dem hur man vill.

Premiebefrielse kostar drygt 2% för mig som är 45+

1 gillning

Sky skalkostnader som pesten. Min erfarenhet är att bolag och banker helst försöker undvika att berätta om dessa, och än mindre räkna på kostnaderna i faktiska tal…

1 gillning

Här är ett oerhört intressant inlägg hos Småspararguiden på temat:

PS. Jag är den anonyme läsaren :blush:

2 gillningar

Tack, dendär läsningen var MYCKET bra då jag ska på ett precis sånt möte om ca 1 vecka, för både företag o privat. Nu ska de preppas😄

1 gillning