Företagsnamn och verksamhetsbeskrivning

Hej! Jag har för avsikt att starta ett aktiebolag för en sidoverksamhet (kommer fortfarande ha en anställning som huvudsyssla) och funderar på hur företaget ska namnges och hur verksamheten ska beskrivas. Jag ställer frågorna med hjälp av ett exempel som påminner om min situation.

Nisse vill starta ett företag som gör trädgårdskonsultationer hemma hos kunder. Han funderar på att låta företaget heta “Nisse trädgårdskonsult AB”. Samtidigt har han planer om att kunna bredda sin verksamhet med flera andra uppgifter. Han har planer på att ha gårdsförsäljning av sina hemodlade tomater, han vill föreläsa om olika buskar och kanske även skriva en bok om hur man sköter om sina äppelträd. I början kommer han dock helt fokusera på konsultverksamheten och det är fortfarande oklart vilka av de andra uppgifterna som kommer bli verklighet och vilka som förblir drömmar. Sannolikt kommer konsultverksamheten alltid vara företagets huvuduppgift.

Omsättningen i Nisses företag kommer vara ganska liten, vilket innebär att regelbundna ändringar i bolagsordningen (för 800 kr) är betydande utgifter som han helst vill undvika.

Fråga 1
Ska han skriva en verksamhetsbeskrivning som omfattar även framtida planer? Eller blir det tokigt om det står att företaget ska bedriva konsultverksamhet, försäljning och utbildningsverksamhet om han i praktiken kanske aldrig kommer göra annat än konsultuppdrag?

Fråga 2
Kan han formulera sig som att företaget kommer bedriva konsultverksamhet och även har för avsikt att bedriva försäljning och utbildning (alltså vara tydlig med att de är möjliga men inte säkra verksamhetsområden)? Måste han i så fall ändra beskrivningen den dagen som företaget faktisk bedriver försäljning och det inte längre bara är en avsikt?

Fråga 3
Kan företaget fortfarande heta Nisses trädgårdskonsult även om delar av företaget gör annat än konsultverksamhet? Är det viktigt att all verksamhet är förenlig med firmans namn? Eller räcker det att namnet beskriver kärnverksamheten?

Fråga 4
Om han skulle göra enstaka uppdrag inom en helt annan bransch, till exempel biltvättar, kan han fortfarande fakturera från sin firma eller är det på något sätt olagligt att göra något utanför den beskrivna verksamheten? Om biltvätt blir en stor del av verksamheten så förstår jag att han måste ändra men hur är det om han bara vill testa en annan verksamhet och skickar enstaka fakturor?

Ett stort tips är att kolla upp några bolag som påminner om det du tänkte starta och se hur dom gjort!

Framtiden!

Skriv vad du har för avsikter, ingen kommer skälla på dig för att du hade utbildning i din verksamhetsbeskrivningen men inte sålde en enda kurs

Namnet är företagsnamnet, du kan sen hitta på olika namn på de erbjudanden du har för marknadsföring (så länge du inte snor rakt av trademakade namn osv) så låt ditt företagsnamn va så generellt som möjligt, Nisse konsult ab eller liknande. Det möjliggör också uppdelande i flera bolag senare om du skulle vilja.

Om det finns med i företagets sni koder, dvs som beskriver verksamheten i koder, men ingen kommer hänga dig för att du gör konsultinsatser utanför, i värsta fall ring skatteverket och fråga i samband med uppdraget. Tar inte många minuter att ändra om dom skulle kräva men jag har svårt att tro det.

Tack för fint svar!

Bara ös på, finns massa saker som folk förstorar upp gällande företagande. Vi måste alla hjälpas åt att få fler att förstå!

1 gillning

Är det någonsin någon som kollar att man gör det man anmält? Och vad skulle det spela för roll om det inte är någon verksamhet som kräver särskilda tillstånd? Bara man betalar sina skatter som man ska?

I helägda bolag spelar verksamhetsbeskrivningen liten roll, så länge du lyckas få den registrerad hos Bolagsverket. Har för mig att det kan vara en hjälp i förhållande till Skatteverket, tex vid diskussion om en utgift är avdragsgill eller ej.

Håller med om detta.

En kuriositet. Jag upptäckte av en ren händelse att min granne hade fel på sin SNI-kod. Detta har han haft sedan 1996.

Men visst, ibland har den betydelse. Köper man en liten hästgård bör den registreras som Lantbruk. Finns ordet häst med, vädrar Skattemyndigheten blod…