Fortnox har tillsammans med Handelsbanken beslutat att ta bort möjligheten att exportera betalfil och påtvingar istället bankintegration. (Filförändring Handelsbanken)
Funktionerna i bankintegrationen låter ju som en bra grej.. men att det påtvingar en kostnad på 1000kr/år för att betala leverantörsfakturor med samma smidighet som den tidigare filexporten är ett irritationsmoment.
Får väl bli att återgå till det gamla sättet med att manuellt lägga upp betalningarna en och en nu när filexport inte längre är möjligt.
Problemet med molntjänster, du äger ingen produkt du kan sköta själv t ex välja att inte lägga in en patch osv.
Du kanske kan skapa ett eget program med nån AI-bot dvs ta ut en rapport istället i Fortnox och be den konvertera till betalfilformatet om inte Handelsbanken tagit bort det som alternativ helt?
Finns som tur var andra system än Fortnox att tillgå på marknaden, även SaaS-system som driftas på samma vis som Fortnox men som kan tillgodose dessa basala behov.
Det är fritt fram att fråga mig mer om du önskar hjälp i någon form.
Vågar inte svara på vem som får pengarna men har en aning om att det är en tredjepart som har byggt integrationen mellan Fortnox och Handelsbanken, och mest troligt så tjänar Fortnox och mellanhanden mest på det. Så är det med ett annat system jag arbetar med som också erbjuder en bankkoppling.