Fortsätta spara i fastighetsfond?

Innan kraschen så låg länsförsäkringar fastighetsfond på 18000% med ränta på ränta effekten. Har nu sjunkit till ungefär 9000. Historiskt kan man se den har sjunkit så mycket för. Typ från 300% till 80% och ändå toppa på 18000%.

Men det som händer nu känns annorlunda. Speciellt när de säger att det ej varit så illa sedan andra världskriget eller kalla kriget.

Så frågan är nu när man ligger totalt på minus 30% sedan man köpte fonden. Ska man låta de stå och kanske börja månadsspara i den. Eller ska man ta ut det man har kvar.

1 gillning

Jag har inte facit, men jag krängde av mina i somras och jag har inga planer att röra den sektorn inom överskådlig framtid.

1 gillning

Förmodligen har det värsta redan varit, jag skulle haft kvar. Men jag köper själv inte branchfonder. Kan ju vara en bra erfarenhet att ta med sig?

Klassiskt köpa på toppen och sälja på botten. Vi människor lär oss aldrig.

Du ska givetvis börja månadsspara.

Vem säger så? Isf är dom alarmister. 90-talet var brutalt mycket värre för fastigheter än vad vi sett hittills.

Kikade på senaste avsnittet av ekonomibyrån. Ekonomibyrån – Fastighetskris på g | SVT Play

Istället för att sälja av köpte jag mer av av plus fastighet indexfond. Tänker som långsiktig investering i lekhinken blir detta perfekt fondinköp. Någon gång i framtiden kommer marknaden att vända.

4 gillningar

Ja lite så man tänker också. Men när man ser att denne dip är ofantligt större än tidigare så blir man lite osäkert. Även om det räknas ränta på ränta så från 18000% till 9000% är ofantligt mycket. Även om det i teori bara är 50%

Många “experter” säger fortfarande att fastigheter är säkrare än guld. Köp dippen!

1 gillning