Fundering kring status, status-signalering och att duga till

Ja. Detta är ett enormt område att utforska.

Detta är min syn på det.

Mäniskan har varit ett flockdjur med hierarkier sen före apornas tid. Det är så inbyggt i våra gener att hur vi upplever att vi placerar oss i flocken påverkar olika hormoner i kroppen och får oss att må och bete oss olika.

Att vi mår dåligt av att vara lågt på statusstegen gör att vi har ett antal knep för att känna oss som högre på stegen.

Vi tenderar att värdera upp stegar vi placerar oss bra på eller tycker är roligt att klättra på, och stegar vi placerar oss dåligt på eller tycker är tråkiga att klättra på värderar vi ner eller avskriver helt som trams. Tex. Lyxbilar fult, miljöbilar fint, Tjäna pengar i hantverksbranchen =fint, i finansbranchen=fult. Att slita hårt =fint, att sitta på kontor= fult. Fina jaktkläder =fint, fina kostymer=fult. Alla har sina egna såna här. Jag också, har jobbat på att sluta avskriva stegar som inte passar mig som trams. Vem som tex har tuffast EPA är viktigt för dem. Jag behöver inte lägga värderingar i det.

Vi tenderar att sätta en övre gräns för hur högt på en stege det är fint att klättra. Allt däröver blir istället fult och dåligt. Tex: 50% dyrare bil =bra jobbbat, 100% dyrare bil =fult skryt, 500% dyrare = helt sjukt, äckliga svin. 50% högre lön =bra jobbat, 100% högre lön =oförtjänt snylteri, 500% högre lön = helt sjukt, äckliga svin.

Det gör också att vi ansluter oss till grupper där vi bostar varandras status genom att gemensamt rättfärdiga synen på var stegarna bör kapas och prata ner alla som klättrat för högt.

Självklart har vi alla både folk vi ser upp till och de vi ser ner på. Det är så vi placerar in oss i statusstegen.

De flesta vet att det är fint att dela med sig vilka man ser upp till. Det är en stärkande komplimang till dem.

De flesta vet också att vilka man ser ner på är känsligare att prata om då det kan såra folk. Och att ha ett behov att berätta att man ser ner på andra brukar räknas just som självrättfärdigande snobberi. Därav att så lite av det förekommer här.

Som sagt med undantag för jantesnobbarna.

4 gillningar