Har ett problem med globala indexfonder. Samtliga jag har sett har ca 60-70% viktning i USA. Jag antar att detta beror på att det sammanlagda börsvärdena är såpass stora i noterade bolag i USA. Förstår också att en hel del utländska bolag antagligen finns med via USA. Jag hade dock känt mig mer trygg och tillfreds med en global fond med låg avgift där viktningen är mindre mot USA och där andra ekonomier har en större andel. Detta då teoretiskt sätt marknader, konjunkturer och bolag i perioder kan komma att gå betydligt bättre i andra delar av världen. Någon som har tips på en sådan fond med låg avgift?
Storebrand Global All Countries är i teorin världsviktad även mot tillväxtmarknader varför USA är 59%.
Det enda problemet jag har med den är att den likt många andra globalfonder har en ESG-viktning där Amazon (!) har exkluderats.
Men annars kan man ju skapa vilken exponering som helst med separata fonder för varje världsdel. T.e.x genom att övervikta tillväxtmarknader.
Själv så kompletterar jag min globalfond med lite Sverige och emerging market fond.
Vill man kan man även lägga till fler typ en Europafond
Har ni tips på vilka fonder som är lämpliga att använda med emarging market, kina, Indien mm om man vill hålla till låga avgifter (<0,3%) ? Vilket ju är en del av index konceptet. För Europa och USA finns det ju fonder med låga avgifter, men osäker på hur det är för Asien, Afrika, Sydamerika, Australien mm
Avanza Emerging Markets är billig (0,26%) och omfattar många bolag.
Vill du pressa priset är Swedbank robur access Asien billig med 0,2% i förvaltningsavgift.
Men då har du ju bara Asien.
Tillväxtmarknader är generellt lite dyrare.
Själv kör jag LF tillväxtmrkd index 0,4% i förvaltningsavgift.
Avanzas egna är nog lite billigare, men finns bara att köpa via Avanza.
När jag kollade runt såg jag att den har 0,53% i avgift på Avanza nu. Har de höjt nyligen, kanske?
Storebrand emerging markets A är ett alternativ också för 0,45% i total avgift.
Det är nog total kostnad. Alltså även fondens interna transaktionskostnader som Avanza visar… eller?
Du har rätt! Kollade för snabbt
AMF Aktiefond Asien Stilla Havet är billig och bra för det området.
Varför det?
Världens bästa bolag och varumärken är ju till stor del amerikanska.
De har världens mest dynamiska lagsstiftning, finansieringssystem, konsumentmarknad och arbetsmarknad dvs de ska alltid ha dom bästa företagsledarna, specialisterna och resursserna i hela världen.
6% Apple. Perfekt för att sprida bolagsrisken.
70% USA. Perfekt för att minska risken kring politiska beslut.
23% teknik. Perfekt i en miljö med stigande räntor.
Det enklaste är väl att bygga din egen globalfond om du inte är nöjd med fördelningen baserat på börsvärde.
I stora drag är en globalfond USA, västeuropa pch Japan. Du kan köpa dessa tre separat i annan fördelning. Inte så krångligt
Det du missar är Kanada, Australien och Nya Zealand, men kan nog kvitta
Det är där AMF Asien Stilla Havet kommer in som täcker det man missar förutom Kanada och några tillväxtländer i Europa, Mellanöstern och latin/syd-Amerika. Indien, Kina, Japan, Taiwan etc täcks fullt ut. Mycket bra fond om man bygger eget index.
Och den går bra?
Anledningen till viktningen i globalfonder beror på att nästan alla högt värderade bolag i hela världen finns just i USA, med några extremt få undantag.
Tillväxtmarknader är för mig bara ett sätt att investera i diktaturer, själv skippar jag alla sådana. De producerar heller aldrig några högt värderade bolag, historiskt.
Då Storebrand Emerging Markets är en indexnära fond, är det önskvärt att dess utveckling ligger nära sitt jämförelseindex som är MSCI Emerging Markets. Det är samma index som Avanza Emerging Markets följer (dess mottagarfond är Amundi Index MSCI Emerging Markets).
Jämför man utvecklingen mellan Storebrand Emerging Markets (blå) och Avanza Emerging Markets (grön) så ser graferna relativt lika ut. På så vis tycker jag att Storebrand Emerging Markets har motsvarat förväntningarna på en indexnära fond.
Otroligt dåligt resultat efter 3 år, då får man också tänka på att de återinvesterar utdelningarna i fonden så det är egentligen negativa tal… Ifall vi inflationsjusterar blir det ännu värre
Så glad att jag inte investerar i diktaturer på tillväxtmarknader som aldrig lyckats göra några framgångsrika och högt värderade bolag.
Tacka vet jag globala indexfonder, upp 23% bara förra året, 300% senaste 10 åren.
Ingen som är sugen på lite Emerging Markets? Tänk då också på att de återinvesterar utdelningarna hahaha fy fan
Hur vet vi att framtiden kommer se likadan ut som historiken för just perioden du nämnde?
Både exempelvis Ryssland och Kina har haft perioder med kraftiga uppgångar tidigare, men utvecklats sämre på senare tid. Samtidigt har USA och globalindex har exceptionella uppgångar den senaste perioden och är därmed högt värderade. Kanske är det dags för några svarta svanar att segla upp och vända trenderna på nämna marknader. Vem vet?
Jo så är det ju. Tror man att diktaturer är vägen framåt ska man såklart satsa stenhårt på emerging markets, kanske kan gå upp 1% kommande 10 åren ifall man har tur!
Men vad vet jag, USA, där nästan alla högt värderade bolag finns idag, kanske går dåligt i framtiden, har svårt att se det dock då de som sagt har nästan alla framgångsrika bolag idag och världens mest kraftfulla militär.
Förutom det har de haft bäst tillväxt senaste 200 åren… finns inget land som kommer nära ens.