Golden Lysa Portfolio

Hej,

Har sedan en tid tillbaka funderat på att skapa en portfölj som innehåller cash, räntor och aktier. Denna portfölj ska alltså vara fördelad där 25% är cash, 25% räntor och 50% aktier. Detta är också tänkt att vara min enda portfölj, då jag gillar att ha medelrisk i mitt sparande. Buffert ligger för övrigt hos SBAB och är inte tänkt att ingå i delen med 25% cash.

Valet att plocka in cash i portföljer kommer från 4 anledningar:

  1. Corona-krachen 2020 där räntetillgångar blev låsta på grund av att företagen som förvaltade dessa fonder fick svårt att värdera sina innehav.
  2. Under den perioden kom jag också till insikt att “cash is king”, även om ränteinstrument inte svänger lika mycket som aktier i värde vid nedgång, så finns det fortfarande andra nackdelar med dem som för mig tidigare var oförutsägbara.
  3. Behöver man plocka ut en del av sitt innehav tidigare än väntat, måste man också sälja av från aktiedelen på Lysa, vilket kanske inte är önskvärt under en nedåtgående period.
  4. Att ha en del av sina ränteinstrument väldigt likvida ser jag som en fördel känslomässigt.

Så, jag har försökt lista ut hur man kan göra en portfölj på Lysa som innehåller sparkonto som del av sin struktur, och hur stor andel alla delar bör vara. Jag tänker att denna portfölj bör i grund och botten vara medelrisk där det är ca 50/50 med aktier/räntor (inklusive sparkonto).

För att åstadkomma detta tänker jag mig att jag behöver 2 konton. Ett ISK och ett sparkonto.
ISKt kommer ha fördelningen 66% aktier och 33% räntor. För att investera kommer jag alltså behöva sätta in 25% på sparkontot och resten på ISKt för att få rätt fördelning.

Räkneexempel:
Insättning 10000
2500 sparkonto
7500 ISK ( här hamnar alltså 0,66 x 7500 = 5000 i aktier och 0,33 x 7500 = 2500 i räntor)
Nu har kontot fördelningen 2500 sparkonto, 2500 räntor och 5000 aktier.

Ett problem jag ser om man inte använder autogiro är att insättningen behöver vara 4000 kr varje månad eftersom sparkontot behöver 25% av totalbeloppet och minsta insättning med swish är 1000kr på Lysa.

Vad tror ni om denna portfölj? Går det att göra så att insättningarna blir enklare rent matematiskt? Har ni förslag på en annan fördelning av aktier, räntor och sparkonto?

Min åsikt för denna portfölj är beroende på vilken ålder man är i.

Är man under 30 och tänkt ha pengarna långsiktigt på marknanden så förstår jag ej varför man bör ha så mycket i en tillgång som garanterat tappar värde över tid “inflation”

Men för någon i kanske säg 50/60 års åldern så kanske det kan vara ett smart drag att spela lite mer safe.

Så min fråga till dig är snarare hur lämge har du tänkt ligga i marknaden?

Jag själv kör ej cash i procentandel utan jag gör så att det täcker något års utgifter allt över det investeras.

Räntor rör jag ej men jag förstår ändå vitsen med dom men inget jag vill nånsin äga.

Tack för svar!

Min tidshorisont är lite diffus. Jag bor idag i hyresrätt och trivs bra där, men har samtidigt tankar om att jag någon gång i framtiden kommer behöva/vilja köpa min egna bostad. Därav känns det knepigt att ha mer än 50% investerat i aktier, eftersom min tidshorisont inte har ett slutdatum och kan vara mellan 2-10 år. Det hade varit enklare för mig att motivera en hög aktieandel för att jag är ung - om jag redan köpt min bostad eller om jag haft ett sparkonto med en kontantinsats redo på.

Okej men då förstår jag helt :slight_smile:

Jag själv sparade allt i cash första åren när jag arbetade för o kunna casha en bostad det var inga pengar jag ville riska på börsen så jag förstår helt vad du menar där :slight_smile: