I ombalanseringen för i år rekommenderas en annan guldfond (etf) än förra året. XETRA Gold på Nordnet.
Jag köpte enligt förra årets rekommendation, men det står Xetra på den också.
Wisdomtree Physical Swiss Gold
GZUR-Xetra
Blir lite osäker nu på vad som egentligen rekommenderas i år, vad jag har och om jag bör behålla denna eller byta? Byter jag blir det ju courtage på försäljning och nytt köp. Eller hur?
Vad är skillnaderna om det är olika? Både årets och förra årets är börshandlade etf:er med courtage om jag förstår rätt.
Den som rekommenderas är alltså 4GLD Xetra Gold. Den har inga löpande kostnader, medan GZUR Wisdomtree har 0,19 i löpande kostnader per år om jag förstår det rätt.
Frågan blir då om det är värt att byta. Det tillkommer ju courtage för sälja GZUR och köpa 4GLD. Har just nu ca 4 % och funderar på att öka till kanske 7-8 % av portföljen.
Sedan fanns några andra fördelar som inte verkar påverka avkastningen tolkar jag det som. Eller?
Ett tidigare svar när man söker på GULD bland frågorna med lite extra info:
Jan Bolmeson svarade på frågan för 1 vecka sedan
Först och främst, båda två fonderna är riktigt bra guldfonder. Jag har haft Xetra Gold (4GLD) som favorit i många år, men den gick under en period tyvärr inte att köpa. Nu går det igen och då återkom den som favorit. Det som jag gillar framförallt med den är att 1) den har upplägget att 1 andel = 1 gram guld, det vill säga en direkt fysisk koppling till gulder, 2) även om det är irrelevant för 99.9 % av oss så erbjuder de fysisk leverans, det visar på att de har tänkt annorlunda, 3) det är en fond som ”bara” gör Guld och de är således mer lika en Bullion-handlare som t.ex. (BullionVault) än de är en Wall Street-produkt.
Något som också märks på hemsidan, jämför den gärna själv med WisdomTrees hemsida. Avgiftsmässigt är WisdomTree-fonden 0.11 % billigare (0,19 vs 0.30).
Där skriver Råvaru/Guld-förespråkaren Eric Strand (som medverkat i en avsnitt på RikaTillsammans tidigare):
För den som vill komplettera sin portfölj med en rak 1:1 exponering mot guld, är det billigast/smidigast att använda någon av följande tre ETF/ETC-alternativ. Alla med allokerat fysiskt guld utan motpartsrisk.
Guld 1:1
Xetra-Gold [4GLD]
Wisdomtree Physical Swiss Gold [GZUR]
Wisdomtree Physical Gold [VZLD]
Alla ETF/ETCer ovan har svensk KIID och finns att köpa på Nordnet och snart via Avanza.
[Har du ditt sparande på Avanza och vill köpa en av ovanstående innan det går så kan du öppna en Nordnet-depå och köpa där - sen kan du antingen behålla den där eller direkt "göra en överföring av värdepapper" till din Avanza-depå.]
Själv har jag
Wisdomtree Physical Swiss Gold [GZUR]
Och kommer fortsätta med det, då det är som du säger - onödig courtage om man säljer/byter…
Hoppas det var tillräckligt bra svar på din fråga. Mvh William
Xetra Gold har inte en klassisk finansiell fondavgift (den är 0 %) utan man tar betalt på annat sätt. Så här skriver de på sin hemsida under FAQ:
Fees amounting to 0.025 percent are charged monthly for safe custody; Clearstream Banking AG, the custodian, deducts these fees along with the securities account fees. Which of these fees (plus VAT) are passed on to investors depends on the contractual relationship between the buyers of Xetra-Gold and the bank maintaining their securities account.