Hur behåller ni sparmotivationen?

Hej!

Ny på forumet och jag skulle gärna vilja ha tips från er andra om hur ni håller motivationen uppe när det känns som att man bara står och stampar med sitt sparande?

Är 36 år, har ca 3M investerat på börsen och 1,4M kontant i lägenheten. Sparar ca 50% (18k) av nettolönen per månad och kommer återinvestera utdelningar för ca 75k i år.

Trots att jag känner att jag gör en del rätt ”på pappret” känns det inte som att jag kommer någonstans. Sparandet känns inte alls lika roligt längre. Varför känns det så och vad kan man göra åt det?

5 gillningar

Vad har du för mål? Spara utan mål verkar tämligen tradigt. Sen kanske du borde spara lite mindre om du sparar 50% av din nettolön, särskilt om du inte tycker det är kul för tillfället.

4 gillningar

På väldigt lång sikt är det FIRE, men kortsiktigt har jag inget direkt sparmål. Kanske där skon klämmer. Jag skulle kanske behöva sätta upp delmål :thinking: Om jag skulle sänka sparkvoten vet jag helt ärligt inte vad jag skulle göra för pengarna (eftersom jag inte gillar att spendera) :laughing:

1 gillning

Tydliga mål håller mig på banan iaf :slight_smile: Och sen att jag tycker det är genuint kul att spara och investera. Sen är kärlek, passion och glädje det som gör livet verkligt värt att leva (för mig). Skulle jag tröttna på sparandet plockar jag ut en del och lever loppan! Justerar därför de sparade beloppen vid behov.

3 gillningar

Jag och min man gör månadsvis uppföljningar på våra tillgångar. Då fyller vi i både besparingar på isk, KF, diverse bankkonton, tjänstepension och skulder. Sedan har vi diverse uträkningar som visar totala tillgångar, totala skulder, tillgångar-skulder och även hur mycket tillgångarna ökat (eller sjunkit) sedan förra månaden.

Vi har även ett tal som är vårt FIRE-tal där vi räknar in även företagspengar och tjänstepensioner efter skatt. Då ser vi också hur många procent av målet vi uppfyllt.

För oss är detta mycket motiverande. Vi har investerat i 10 år, gjort uppföljningen i 5 år. Det blev klarr roligare efter att vi började med uppföljningen.

9 gillningar

Tack för tipsen! Uppskattar det verkligen :smiley: Ja jag behöver nog definitivt sätta mer konkreta mål och kanske även också ha en bättre uppföljning för att få en morot att fortsätta även när det känns trögt :blush:

2 gillningar

Med ett sjysst kalkylblad kan man utöva enorm självsuggestion. :partying_face: Sedan är mitt andra råd att leva ett liv du trivs med under tiden.

Välkommen till forumet! :grinning_face:

2 gillningar

Detta är nog nyckeln för de flesta. Att avvara x % av sin inkomst bör inte påverka ens liv i större utsträckning. Känns det som man lider för att kunna hålla en hög sparkvot över långa perioder, så kan det troligen bli kämpigt mentalt. Har man sen inte ett tydligt mål, så är det nog än tuffare.

Jag satsar inte på Fire, men att leva ok nu och även senare är mitt mål, så sparar cirka 12% långsiktigt till min pension. Sparar också ett par procent för kortsiktiga mål som ger guldkant i tillvaron i närtid.

8 gillningar

Jag gissar att det känns så för att dina insättningar, som är konstanta 18k, blir en mindre andel av totalen varje månad, så det upplevs som mer och mer försumbart. Det är det såklart inte, utan spelar roll i längden.

Motivation vet jag inte så mycket om. Vad har man för val, liksom? Det är att spara för att sen ha, och delvis köpa loss ångest inför framtiden genom alternativkostnaden som är att inte kunna använda pengarna nu.

4 gillningar

Har svårt att se att det kan stå och stampa om du inte haft otur med placeringar vilket är mer sannolikt om du inte kört typ globalt index.

1msek eller mer på de där 3msek borde bara vara avkastning baserat på hur index presterat de senaste åren.

Jag antar att du menar att du har ett bundet kapital på 1.4M i lägenheten (dvs inte alls kontant)?

Men sparmotivation är väl överskattat - se det som en vana istället.

Instämmer i att uppföljning och att inte känna att jag offrar något i nuet på grund av min sparkvot har varit nyckeln för mig.

Sen om man inte vet vad man ska spendera pengar på idag, och inte vet vad man ska ha pengarna till i framtiden så jobbar man antagligen för mycket, eller har för billiga hobbies…

1 gillning

Om du inte gillar att spendera så borde det inte vara tradigt att spara. Det man inte spenderar blir ju automatiskt sparande. Det är bara att gå in på banken 26:e varje månad och föra över det som blir över från förra lönen till ditt ISK. Tar en kvart, sen kan du leva en rimligt livsstil som inte känns tradig. Så har jag gjort och det har funkat i åtta år nu.

Då behöver du la ingen sparmotivation?

3 gillningar

Precis så jag gör innan nya lönen kommer :sweat_smile:

Korrekt, dåligt formulerat av mig. Gick in med 1,4M kontant för att komma under 60% belåning :blush: Så ja det är bundet i lägenheten.

Vet inte om jag skulle säga att jag haft otur men såg hur en av aktierna rasa från 185kr till 1kr. Missade helt klart en chans att ta hem en bra vinst för några år sedan som fortfarande grämer mig :unamused_face:

Sen en separation gjorde att jag behövde ta en stor del av kapitalet för att köpa nytt boende, köpa loss bil osv. Detta ”hack i kurvan” tror jag definitivt bidragit till känslan med ett steg framåt och två tillbaka :grimacing:

1 gillning

om du lever på 18k o har 3M sparat så är du redan på god väg att ta FIRE innan 50år även om du slutade spara.
Om jag skulle börja om idag skulle jag sparat i en “fire pott” o sen haft ett sparande i en “gör nått kul för pott”
Att ha allt i en pott har gjort mig snål under sparandet o det har varit trist ibland

7 gillningar

Tack för välkomnandet! :smiley: I helgen blir det att mata in alla siffror i copilot och be den bygga en schysst excel :grin:

Jag trivs väldigt bra med livet när jag är ledig men känns ju inte som att man har tid med så mycket liv när man är i ekorrhjulet :laughing:

Hög igenkänning där… :roll_eyes:

(Tvåårsdag idag för mitt FIRE-liv. :partying_face: )

8 gillningar