Hur fungerar expansionsfonder?

Expansionsfonden och expansionsfondsskatten i en enskild firma är inget som bokförs, utan det är något som skrivs in i deklarationen. Det komplicerar saker och ting, och jag förstår inte riktigt hur det funkar.

Min uppfattning är att när man överför intäkter till expansionsfonden så skriver man in hur mycket som överfördes i deklarationen, och summan som ligger i själva fonden är intäkten + expansionsfondsskatten på 20,6%. Exempelvis 100 000 kr avsatt till expansionsfonden blir 120 600 kronor inuti själva fonden. Pengarna som utgör skatten existerar inte på riktigt, utan de försvinner när man sedan återför pengarna och “får tillbaka” sin expansionsfondsskatt. Du skriver in hur mycket du återförde i nästa deklaration. När du har återfört pengarna så är det bara att återinvestera dem i firman genom att t.ex. köpa in tjänster eller saker.

Så länge du inte gör några uttag, utan låter dessa återförda pengar ligga kvar i firman, är de alltså helt obeskattade egentligen. Detta om de återförda pengarna tillsammans med övriga intäkter spenderas och leder till ett nollresultat för året.

Har jag rätt eller fel? Jag utgår från att det som står på Bokios hemsida stämmer:

När man sätter av pengar till expansionsfond är bolagsskatten tillfällig, det betyder att du får tillbaka skatten när du återför pengarna igen. Det är med andra ord ingen större nytta i att bry sig för mycket om expansionsfondsskatten eftersom du alltid får tillbaka samma belopp som du har satt in.

Exempel: Bokio-Benny har en inkomst från sin näringsverksamhet på 300 000 kronor. Han väljer att sätta av 100 000 kronor till expansionsfond och hans beskattningsbara inkomst minskar till 200 000 kronor.

I expansionsfonden ligger 125 944 kronor eftersom expansionsfondskatten har adderats till Bennys 100 000kr (100 000/0,7960=125 944).

När Benny ett år senare väljer att återföra expansionsfonden till verksamheten får han tillbaka 100 000 kronor, och den tillfälliga skatten har betalats “tillbaka”.

[…]

Det kan tyckas märkligt att man kan sätta av 125,94 procent av sitt kapitalunderlag till expansionsfond, alltså mer pengar än man har att tillgå. Men eftersom avsättning till expansionsfond endast är ett avdrag i deklarationen är expansionsfondsskatten mer en siffra på ett papper än faktiska pengar som kan användas. Avsättning och återföring av expansionsfond är alltså inget som ska bokföras utan redovisas endast i deklarationen.

[…]

Till skillnad från periodiseringsfond så finns det ingen tidsgräns för hur länge du kan ha pengar i en expansionsfond. När du återför pengar från expansionsfond räknas de som vinst i näringsverksamheten och du får tillbaka den expansionsfondsskatten som du betalade vid avsättning.

Pengarna från expansionsfonden påverkar ditt resultat och beskattas därefter likadant som din övriga vinst, om du har gått med negativt resultat ett år kan du återföra pengar från expansionsfonden för att kvitta resultatet. Genom att återföra pengar från expansionsfonden ett år när du har negativt resultat behöver du inte betala någon skatt på pengarna.

Appropå det sista fetstilta: man kan väl även återföra pengar från expansionsfonden om årets intäkter inte räcker till för någon utgift? Då kan man uppnå ett nollresultat även då.