Tyvärr finns det inga billigare alternativ än 2.5%. Har letat efter det själv…
Det finns dock andra kreditkort som gör det värt det med 2.5% avgift, men det är väldigt specifika kort och man behöver använda korten väldigt mycket för att det ska vara värt det.
Jag har inte hittat något bra sätt i Sverige att göra så’na hack tyvärr, annars hade jag gärna betalat alla räkningar med kreditkort (eller betalkort för den delen) om det ger bonus, poäng, kickback etc.
Nu har jag inte provat, men det finns ju banker som går att föra in pengar till via betalkort. Vad hade hänt om man tog sitt vanliga kreditkort, förde över till t.ex. Lunar eller Revolut eller motsvarande med detta kort (alltså förde över pengar med kredit), och antingen betalar därifrån eller sedan gör en regelrätt överföring tillbaka till någon svensk bank och betalar därifrån? Det låter ju för lätt för att vara sant och det finns säkert något som stoppar en från detta. På samma sätt går det ju att koppla ett kreditkort till Apple Pay, och föra in pengar via Apple Pay till vissa banker.
Cash back uppstår inte ur tomma intet. Pengarna måste ju komma någonstans ifrån.
Undersökningar visar hela tiden, att folk med kreditkort köper mer produkter än personer som använder andra betalningsformer. Därför kan det vara smart att företag som säljer konsumentprodukter att betala en högre avgift till kreditkortsföretsgen. Ger dessa cash back till kunderna ökar försäljningen.
En hyresvärd behöver inte tänka i de banorna. Kunden betalar sin hyra enligt hyreskontraktet, punkt slut. Att en hyresvärd eller en bostadsrättsförening skulle öka sina kostnader genom att ta emot betalningar via kreditkort tirde vara extremt osannolikt.
Det finns något som kallas manufactured spend, alltså man “hittar på” sätt att spendera pengar som kostar ingenting eller mindre än vad bonusen man får ger.
I teorin hade detta fungerat sålänge dom inte tar ut några avgifter, för det kommer räknas som ett köp mest troligt:
En tanke, om man har SAS Amex Premium så behöver man spendera 150 000 för att komma upp i 1 för 2 vouchler.
Om man använder Betalo för att betala sina räkningar (samt övriga köp som man annars också skulle ha gjort via Amex). MEN man använder Betalo ENBART tills att man har kommit upp i 150 000. Så behöver det inte bli så dyrt. Då kanske man på några månader har kommit upp i sin vouchler och kan resterande år spara ihop annan bonus. Och har således bara betalat några tusenlappar till Betalo, för att få en flygbiljett som annars skulle kostat betydligt mer.
Annars känns 3% väldigt mycket och inte värt bonusen.
Det stämmer, men du är inte klar bara för du fått din voucher. 150k = 22.5k poäng vilket inte tar dig speciellt långt. Att nå spend för vouchern är inte det ”svåra”.