Hej RT! Nu när 2021 går mot sitt slut så är vi säkert många som stämmer av hur vårt börsår har gått.
Jag började investera på Avanza i februari 2021 och när jag loggar in på Avanza så ser jag många olika siffror på hur min utveckling har sett ut hittills, se bifogade bilder. Jag har läst artikeln på Avanza (Kundservice | Avanza) men jag får det inte rikitgt att klicka i huvudet.
Jag har ett par frågor:
Varför är det olika värden beroende på var på Avanza jag kollar, och vad innebär dessa?
Vilket värde är det som jag ska gå efter om jag vill följa min utveckling framöver?
Har jag gått plus eller minus på året?
Som ni märker så är jag rätt så tappad när det kommer till sånt här, så all hjälp är uppskattad!
Tack på förhand, ni på RT-forum är en otrolig hjälp för så många!
Okej, så det är alltså utvecklingen i kr jag går efter om jag vill veta resultatet för året som helhet? Även om jag t.ex har realiserat vinsten på en aktie?
Och utvecklingen för värdepapper är den procentuella utvecklingen för mitt konto på årsbasis?
Makes sense. Framöver kommer mitt mål vara att slå index varje år (insättningar ej inräknade). Hur pass bra det kommer gå återstår att se. Är det isåfall denna graf som är intressant för mig?
Givet att du jämför med ett representativt index och tar den varianten som inkluderar utdelning (GI, Gross index) .
Givet den grafen hade jag inte satsat på att slå index över tid. Ser ut som du tagit groteska risker i en extremt stigande marknad. Vill du leka, gör det med en mycket liten del av ditt kapital tills du gått på några minor under ett antal års tid.
Jag har också lite svårt att förstå hur du och ena sidan gått +68,09% samtidigt som din värdepappersutveckling gått minus 29937 kr.
Det jag kan hitta är att i värdepappersutveckling står “Alla värdepapper räknas med bortsett från obligationer, onoterade värdepapper, optioner, teckningsrätter, konvertibler och terminer.”
Givet din svängande graf kanske det är möjligt att du sysslat med optioner som räknas in i +68,09% men inte i -29937 kr?
Man räknar TWR när man tittar på procent. Då kan det bli så. Det beror på t.ex. om man har olika mycket kapital vid olika tillfällen. Typ på det sätt @Spola beskrev.
Optioner hade räknats in i båda fallen. Utveckling är både minus i kronor och plus i procent p.g.a. TWR procent.
Inga optioner har jag hållt på med iallafall, däremot så gjorde jag ett otroligt stort misstag när jag gamblade med en raket med alldeles för stora summor, som mest ca 60% av mitt totala kapital.
Jag lät känslorna styra alldeles för mycket och åkte på en rejäl mina. Jag ska försöka lära mig av mitt misstag och hoppas att jag kan låta logiken styra framöver.
Utveckling sedan start kontra sedan köp i % stämmer inte ritkigt ihop. Hur ska jag tolka detta?
Har jag gått 16,55% sen jag startade? eller är det 47,16%? Räknar jag på pengamässigt, alltså hur mycket jag köpt för kontra värdet så är det 16,55% som stämmer. Tycker bara 47,16% är jättemissvisande.
De pengar du har haft investerade har ökat med 47% under perioden. Men under en del av tiden så har det varit ett mindre kapital. 47% kan du använda för att jämföra med andra investeringar.
Fattar fortfarande inte, sorry. För att veta utveckligen i % bör vara (totala värde-periodens instättningar) /periodens insättningar=utveckling i procent. Då stämmer sedan start i %. Samma missvisade på Lysa. Där står sedan start 40 men egentligen 22%
Detta har jag inte reflekterat över men ligger lite i det du säger. Men är det inte mer väsentligt att veta hur mycket mina pengar har ökat i följ av investering och inte att jag har löpande insättningar? Eller är jag kanske ute och cyklar? Givetvis är det även intressant att veta hur jag ska räkna om jag gör uttag, för då stämmer inte min uppställning ovan.
Vad som är mest korrekt beror på vad du försöker svara på för fråga. Det gäller att välja mått som svarar på de funderingar man har. TWR är jämförbart med fondkurser, aktiekurser osv och på olika tidsspann. Om du är intresserad av din avkastning i kronor så kanske ditt mått är bättre.