Hej
Det är så jag har 600 K som jag vill investera i fonder men är inte så kunnig inom området. Har lång sparhorisont och får in pengar löpande varje månad. Min fråga hur förvaltar jag dom här pengarna på ett bra sätt.
Med vänliga Hälsningar
Hej
Det är så jag har 600 K som jag vill investera i fonder men är inte så kunnig inom området. Har lång sparhorisont och får in pengar löpande varje månad. Min fråga hur förvaltar jag dom här pengarna på ett bra sätt.
Med vänliga Hälsningar
Grattis ![]()
![]()
Tipset är att följa steg för steg guiden som Jan skapat.
Det behöver inte ta mycket tid eller vara alls svårt. Men den hjälper dig att hitta vad som passar just din situation.
Tänkte dela upp kapitalet i 13 fonder hos SAVR lite teknik fonder, Småbolag, investment, fastighet, global, hållbarhet, global så jag får en bra risk spridning ?
Jo, det kan du ju göra. Men om du redan bestämt dig för det, så finns det ju ingen anledning att ställa frågan här, eller hur ![]()
Å andra sidan så säger du att du inte är kunnig på området, så mitt tips kvarstår - följ steg för steg guiden som Jan skapat så landar du rätt och inte väljer en massa fonder som dels överlappar och dels kostar en massa pengar i onödan för ingenting.
Tänk på att “när en person med erfarenhet träffar en person med pengar så händer alltid samma sak. Personen med erfarenhet får pengarna och personen med pengarna får erfarenheten.”
Lite onödigt ![]()
Jag förstår haha, det var ett senario bara. Men får ingen direkt bild på hur jag ska förvalta pengarna. Ska man börja med en bra bas ex en global fond där jag lägger större del av pengarna där sen lägga till Teknik, hållbarbet, fastighet osv i mindre summor.