ISK-skatt 2025 blev 0,888% (150' skattefritt) - Vad landar den på 2026 (300' skattefritt)?

Funderar lite på vad skatten kommer att bli 2025.

För 2024 är den väl 1,086 baserat på följande beräkning:

Statslåneräntan per den 30 november 2023 är fastställd till 2,62 %.

Schablonräntan är statslåneräntan plus en procentenhet, alltså 3,62 %. Schablonintäkten ska sedan beskattas med 30 %. 30 % av 3,62 % = 1,086 %.

För 2025 verkar det bli något i stil med detta då?

Statslåneräntan just nu är 1,84%. Plus en procentenhet ger 2,84 %.

30 % av 2,84 % = 0,852 %.

Sedan blir troligen stadslåneräntan i november lägre än 1,84 samt att det troligen blir 300’ skattefritt i botten på ISK-sparandet. Vilket borde ge ytterligare sänkning.

Stämmer mina uträkningar tro?

Är det någon som orkat fundera ut en formel som tar med effekterna av 300’ skattefritt?

1 gillning

Det kan vi inte säga någonting om egentligen. Långa statslåneräntor prissätts inte med hjälp av styrräntan i sig. Utan det är marknadens indirekta tro på framtida ränteutveckling.

Så den kan både gå upp och ner.

300K skattefritt gör ju just de första 300K skattefria. Men någon ytterligare sänkning medför det inte på kapitalet i stort?

Om man har exakt 300K på ISK blir det 0,0% i schablonintäkt och har man 600K så blir den totala skatten i ditt räkneexempel 0,852 / 2 = 0,426. Allt beror på hur mycket kapital man har.

4 gillningar

Så säg att det hinner bli 1 till sänkning innan november och att statslåneräntan hänger med

så 30 % av 2,59 % = 0,777 %

säg att man har 3 mille på kontot.

då blir det 0,777 x 2,7 mille, om 0,3 mille är skattefria.

Så 0.777% x 2700000 = 21k i skatt

Right?

Jämfört med idag 1.086% x 3000000 = 33k i skatt

1 gillning
Om Ditt-kapital > 300000 så
  Din-ISK-skatt-Procent = Generell-ISK-skatt-Procent x (Ditt-kapital - 300000) / Ditt-kapital
Annars
  0 %

Fast är det inte mer relevant att veta i kronor?

Om Ditt kapital > 300000 så
  Din-ISK-skatt-Belopp = Generell-ISK-skatt-Procent x (Ditt-kapital - 300000)
Annars
  0 kronor
2 gillningar

Tack för svar.

Vi får väl se i slutet på året hur det blir. Känns ju iaf rätt säkert att det blir bättre än 2024.

1 gillning

Är det så det funkar? Att de första 300k är skattefria? Eller är det att om man har under 300k så är det skattefritt?

Det är så det föreslås fungera från och med 2025, ja. En skattefri grundnivå för sparande på investeringssparkonto och i kapitalförsäkring - Regeringen.se

Förslaget innebär att fysiska personer som innehar ett investeringssparkonto, en kapitalförsäkring eller ett avtal om sparande i en PEPP-produkt får göra ett avdrag i inkomstslaget kapital som motsvarar skatten på det sammanlagda sparandet i dessa produkter. Avdraget får som mest uppgå till ett belopp som motsvarar skatten på ett sparande om 300 000 kronor

2 gillningar

Det är inte spikat än, men första 300k om förslaget blir verklighet ja.

2 gillningar

Nu är klubbat. Regeringens förslag för 2025 och 2025 budget.

Screenshot 2024-09-05 at 08.45.16

1 gillning

Om jag har en kf till barnen, räknas den separat då och blir skattefri eller räknas det in på mig?

Är det per person? Isåfall ska jag pytsa över lite till sambon…

per person I samlat kapital på ISK eller KF.
Om du har till exempel 100Kkr på ISK och 200Kkr på KF du får hela grundavdraget i 2026. För 2025 är 150 000kr skattefritt.

Jaha, så då kan det vara en ide att flytta pengarna kf till sambon då som inte har så stort kapital.

1 gillning

sambo och/eller barn precis. Optimalt är när alla personer i familjen har minst 300Kkr kapital på deras ISK/KF så familjen får max grundavdrag på sparande kapitalet.

1 gillning

På KF antar jag att det inte blir någon skattefrihet om man inte betalar någon skatt i Sverige, eftersom det hela är utformat som ett avdrag. :face_with_monocle:

vad menar du? på KF skatten drags från konton själv. Det kommer vara summan som överstiger 300Kkr som beskattas.

Om man har 300k på avanza och 300k på lysa. Räknas dom tillsammans eller delas dom upp?

tillsammans, samlat per person

KF-skatten dras från kontot och betalas inte formellt av försäkringstagaren. Sedan får man ett skatteavdrag som man inte kan nyttja om man inte betalat någon skatt.

Om förstår jag rätt du kommer få avdrag på kapitalskatten (eller avkastningskatt) som du har betalt på KF. Till exempel om du har betalt kapitalskatt (eller avkastningskatt) för 1Mkr kapital på KF, skulle det innebär att skatten för de första 300Kkr måste får tillbaka? Avdraget måste kopplas till kapitalbeskattning inte till inkomst eller annat beskattning.

Detta är hur jag tror att det fungerar:

  1. Skatt på KF betalas av försäkringsbolaget, ej av försäkringstagaren.
  2. Försäkringsmottagaren får ett skatteavdrag.
  3. En försäkringsmottagare som inte skattar i Sverige kan inte nyttja detta skatteavdrag och drabbas alltså av full beskattning av KF-innehavet.

Är man i den situationen, vilket bör vara vanligt bland till exempel utlandsboende, barn och hemmafruar, bör man alltså undvika KF, om min förståelse av hur lagstiftningen är utformad är korrekt.

1 gillning