Kombinera huslån och portföljbelåning

Jag håller på att tänka igenom min strategi kring lånet inför mitt kommande husköp och behöver lite tankespjärn. Har tänkt att en belåningsgrad på 75% är lämplig för mig. I praktiken har jag nog med besparingar för betydligt mindre belåning, och det öppnar upp intressanta möjligheter till låneupplägg. Avanza har ju exempelvis ett väldigt förmånliga private bankinglån för upp till 50% belåningsgrad och deras portföljbelåning har ju räntor som kan mäta sig med vanliga bolån om man har en nog stor portfölj. (1,29% ränta, upp till 10% av portföljvärdet (max 3 MSEK), 2,34% ränta upp till 25% av portföljvärdet)

Så jag funderar på om det skulle vara smart att i stället för ett vanligt bolåneupplägg med 75% bolån, lånar 50% till de förmånliga villkoren och sedan ökar på min portföljbelåning med de sista 25%? Då får jag samma totala hävstång i min ekonomi, väldigt bra räntor och dessutom amorteringsfritt.

Jag pratar alltså om följande två upplägg:

Alternativ 1 - vanligt bolåneupplägg:
25% Kontantinsats
75% Bolån

Alternativ 2 - nyttja portföljbelåning:
25% Kontantinsats
25% Portföljbelåning
50% Bolån

Notera att alternativ 2 inte innebär att man finansierar huset med portföljbelåning - man måste ju betala 50% kontant, för att sedan efterjusterar detta med ökad portföljbelåning för att få samma hävstångseffekt.

Fördelar alternativ 2:

  • Bättre räntor både på bolånet och portföljbelåningen
  • Inget amorteringskrav

Nackdelar:

  • Kräver att man efter betalning fortfarande har en portfölj av storleken 4x25% för att erhålla bra ränta
  • Kräver att man klarar av att betala 50% vid tillträdet.
  • I någon mening blir det en inlåsningseffekt, då man inte kan använda aktieportföljen helt fritt.

Finns det några andra nackdelar med upplägget? Nåt annat jag missat?

1 gillning

Du kan ju alltid ta ut ett bolån först och sedan skifta över till portföljbelåning.

Du kan ju ev. inte nyttja portföljbelåningen till annat, beroende på storleken på portföljen och bolånet du ska lösa. Om du ex. håller en buffert för att du maxat portföljbelåningen blir det en dålig affär.

Har funderat över liknande själv men nyttjar bara en mindre del lån på Avanza för den lägre räntan istället för bolån just nu. Det dock fördelar med amorteringsfrihet också. Det som du slipper också är avgiften för pantbrev vilket kan bli lite pengar på stora bolån. En nackdel skulle kunna vara att du inte är garanterad att utöka bolånet om tex familjeförhållanden eller inkomst ändras. Amortera kan man alltid göra däremot. Vet inte om jag hängde med på procenten men 25 % av värdet på huset antar jag du menar. Du behöver Räkna på vad det motsvarar för belåningsgrad av dina värdepapper som kan belånas för att få de den räntan men det har du nog redan koll på.